Postet nga: Ballkani

Ballkani, "vegël" e Rusisë për destabilizim të Evropës? 

Ndikimi ekonomik, dezinformimi dhe aftësia për të përfituar nga skemat e korruptuara, janë tri elementet kyçe përmes së cilave Rusia e shtrin ndikimin në Ballkan. 

SHBA-ja propozon projektligj dypartiak për të luftuar korrupsionin në Ballkanin Perëndimor

Një grup senatorësh amerikanë, nga të dy krahët, paraqitën një projektligj që synon të mbështesë zhvillimin ekonomik, tregtinë, si dhe të luftojë korrupsionin, përfshirë hartimin ...

Lufta në Ukrainë po i detyron miqtë ballkanikë të Rusisë t’i ndryshojnë pozicionet e tyre

Ndonëse tingëllon shumë i trishtuar, Aleksandar Vuçiq, presidenti i Serbisë, thotë se ka biseduar me Vladimir Putinin, porse nuk është përpjekur të ndikojë tek ai pë...

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor 'dështim i plotë'

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka cilësuar si “dështim të plotë” samitin Bashkimi Evropian (BE) – Ballkani Perëndimorë.  

Europol për furnizimet me armë: Të evitohen situata si në Ballkan

Në lidhje me furnizimet me armë në Ukrainë, Europol është shprehur me shqetësim, se furnizimet me armë nga BE drejt Ukrainës në plan afatgjatë mund të bien në ...

Shqipëria me vdekshmërinë më të lartë të foshnjave në rajon, Kosova e dyta

Shqipëria ka vdekshmërinë foshnjore më të lartë në rajon. Sipas një raporti të EUROSTAT vendi ynë shënon 10.3 vdekje foshnjore për 1 mijë lindje.

Smith: NATO e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit

Ambasadorja amerikane në NATO, Julianne Smith, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se aleanca veri-atlantike është e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin ...

Lufta në Ukrainë ul parashikimet për rritje ekonomike në Ballkan 

Parashikimet për rritjen e bruto prodhimit të brendshëm në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, gjatë vitit 2022, janë ulur nga 4.1 për qind në 3.1 për qind, thuhet ...