Postet nga: ballkani perëndimor

Franca emëroi emisarin për Ballkanin Perëndimor

Ministrja për Evropën dhe Punëve të Jashtme në Francë, Catherine Colonna ka emëruar diplomatin René Troccaz, për të shërbyer si i dërguar i ...

Raporti i GI-TOC: Serbia lidere për krim të organizuar në Ballkanin Perëndimor

Iniciativa Globale kundër krimit të organizuar ndërkombëtar (GI-TOC) ka publikuar Indeksin Global të Krimit të Organizuar. 

Përfaqësuesi i ambasadës gjermane: BE-ja nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor

Në ditën e dytë të Samitit Paqes dhe të Demokracisë, përfaqësuesi i Ambasadës së Gjermanisë Matthias Conrad, ka thënë se Bashkimi Evropian nuk është i ...

Presidentja Vjosa Osmani drekon me krerët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, me ftesë të Borrellit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka drekuar sot bashkë me krerët e shteteve të Ballkanit Perëndimor në një takim të organizuar nga Përfaqësuesi i Lartë ...

Von der Leyen: E ardhmja e Ballkanit Perëndimor dhe Ukrainës është në BE

Presidentja e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen, tha më 13 shtator se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor dhe e Ukrainës është në Bashkimin Evropian (BE).

Presidentët e vendeve të Ballkanit Perëndimor diskutojnë në Shkup integrimet evropiane, klimën dhe migrimin

Në Shkup u mbajt konferenca e presidentëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të njohur si “Bërdo – Brioni”. Në takim është diskutuar mbi ...

Ukraina në BE, Rama: Nëse merret për bazë lufta, atëherë vendet e Ballkanit Perëndimor janë gati të sulmojnë njëri-tjetrin

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i pranishëm në Forumin e Bledit në Slloveni, gjatë fjalës së tij ndër të tjera përcolli mesazhin që BE nuk ...

Propozohet që deri më 2030 BE-ja dhe shtetet kandidate të jenë gati për zgjerim

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, bëri thirrje që viti 2030 të caktohet si afati deri kur Bashkimi Evropian dhe vendet kandidate të jenë të gatshëm për ...