Postet nga: ballkani perëndimor

BE-ja dhe SHBA-ja “në të njëjtën linjë” për Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara janë në të njëjtën linjë sa i përket Ballkanit Perëndimor, tha i dërguari i bllokut për dialogun Kosovë...

Stoltenberg: Siguria në Kosovë është kyçe për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë të mërkurën se ruajtja e një mjedisi paqësor dhe të sigurt në Kosovë është çelë...

Pavarësisht mosnjohjes së Kosovës, Bosnja mund të bashkëpunojë në çështjet e drejtësisë

Kosova dhe Bosnja kanë bashkëpunuar më parë në çështjet penale, pavarësisht faktit se Sarajeva ende nuk e ka njohur Prishtinën.

Blinken: Nuk duam rikthim të konflikteve në Ballkan

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gjatë takimit në Bruksel të ministrave të Jashtëm të NATO-s kanë diskutuar për rolin e aleancës në rajonin e ...

Blinken në takimin e ministrave të jashtëm të NATO-s për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s do të takohen nga 27 deri më 29 nëntor në Bruksel dhe në qendër të takimit do të jetë agresioni ...

Plani i rritjes për Ballkanin Perëndimor, delegacioni i Kosovës takohet me Komisionin Europian

Gjatë ditës së djeshme, u mbajt takimi i parë në Bruksel në kuadër të Planit të Rritjes për Ballkanin Perëndimor, që kap shifrën prej 6 miliardë ...

SHBA: Agresioni rus ndaj Ukrainës vë në pah urgjencën për të ndihmuar Ballkanin Perëndimor

Agresioni i Rusisë në Ukrainë vë në pah urgjencën dhe rëndësinë e punës së Uashingtonit për të ndihmuar shtetet e Ballkanit Perëndimor që të ...

BE-ja dhe Ballkani Perëndimor diskutojnë për sigurinë dhe harmonizimin e politikës së jashtme

Shefat e politikës së jashtme të vendeve të Ballkanit Perëndimorë dhe të 27 vendeve të Bashkimit Evropian pritet të diskutojnë sonte në Bruksel mbi situatën e sigurisë në ...