Postet nga: "ballkani i hapur"

Biserko: Diçka po ndodh. Ka shumë lëvizje pas perdeve, vizita e Merkelit është tregues

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit në Serbi, Sonja Biserko, thotë se Serbia po reflekton ambiciet imperiale disa dekadëshe për tu bërë lidere rajonal.

Rama: Synojmë që në Ballkanin e Hapur t’i përfshijmë 6 shtetet

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në konferencën e përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel ka folur edhe për idenë e “Ballkanit të Hapur”.

Ndërkohë që anëtarësimi në BE po ngec, shtetet e Ballkanit po bëjnë lëvizje të diskutueshme për të krijuar Mini-Shengenin e tyre

Të qenit dëshmitar teksa liderët shtetërorë të Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut ndajnë një moment gëzimi kolektiv nuk është diçka që ndodh çdo ...

Edi Rama u përgjigjet kritikëve: Pushka top le t'i bëhet

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama iu është përgjigjur ashpër kritikuesve të tij për idenë e “Ballkanit të Hapur”.

Vuçiq për ‘Ballkani i Hapur”: Është ide paqeje

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar sërish për nismën “Ballkani i Hapur”, pas marrëveshjeve të nënshkruar javën e kaluar në Shkup nga ...

Gërvalla: Nismën “Ballkani i hapur” e konsiderojmë të rrezikshme

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla ka deklaruar se Republika e Kosovës e konsideron të rrezikshme iniciativën e shpalosur ...