Postet nga: azerbajxhan

Nora Gjakova mposhti garuesen nga Serbia, shkon në gjysmëfinale

Nora Gjakova ka kaluar në gjysëmfinale në Grand Slam Baku në Azerbajxhan.

Aliyev ngre flamurin e Azerbajxhanit mbi rajonin e Karabakut

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev e ka ngritur lart flamurin kombëtar të shtetit të tij në kryeqytetin e rajonit të shkëputur të Nagorno-Karabakut, pas një operacion të shkurtë...

Azerbejxhan: Pothuajse të gjithë armenët etnikë janë larguar nga rajoni i Nagorno-Karabakh

Qeveria armene thotë se rreth 100,000 armenë etnikë janë larguar që kur Azerbajxhani mori kontrollin e rajonit të Nagorno-Karabakh.

Armenia dhe Azerbajxhani thonë se ka të vrarë nga përplasjet në kufirin mes tyre

Tbilisi – Armenia dhe Azerbajxhani njoftuan të premten për të vrarë në luftimet përgjatë kufirit ndërmjet tyre, në veriperëndim të rajonit separatist Nagorno-Karabakh.

Franca me nismë të re për t’i bërë presion Azerbajxhanit për Karabakun

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u zotua se do të fillojë një nismë të re diplomatike për t’i bërë presion Azerbajxhanit lidhur me bllokadën që ...

Pas rritjes së tensioneve, liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit takohen në Bruksel

Liderët e Armenisë dhe Azerbajxhanit u takuan më 14 maj në Bruksel për bisedime, në mes të rritjes së tensioneve në kufirin mes dy shteteve.

Azerbajxhani dhe Armenia bëjnë përparim në bisedimet për paqe

Azerbajxhani dhe Armenia bënë përparim të rëndësishëm në adresimin e çështjeve të vështira, gjatë bisedimeve “intensive dhe konstruktive” që organizoi SHBA-ja këtë javë, ...

Armenia dhe Azerbajxhani do të mbajnë bisedime paqeje në Uashington

Armenia dhe Azerbajxhani do të zhvillojnë një raund të ri bisedimesh në Uashington të dielën, në përpjekje për të normalizuar marrëdhëniet, tha të shtunën ...