Postet nga: Austria

Paraburgim në Kosovë, shtetasit nga Shqipëria të kërkuar nga Interpol-i

Gjykata në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit prej 40 ditësh të dyshuarit nga Tirana, të kërkuar si i dyshuar nga Interpol-i për një vjedhje në ...

Ministria e Austrisë tregon a u arrestua Daut Haradinaj

Autoritetet e Austrisë kanë mohuar se deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj është arrestuar në Vjenë.

Kancelari austriak Kurz humb besimin në parlament

Parlamenti i Austrisë ka votuar pro shkarkimit të Kancelarit Sebastian Kurz dhe qeverinë e tij nga në një seancë të veçantë parlamentare.

Pas skandalit të korrupsionit, kancelari i Austrisë thërret zgjedhje të parakohshme

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurtz ka kërkuar zgjedhje të parakohshme pasi zëvëndëskancelari, Heinz-Christian Strache, dha dorëheqje për shkak të një skandali të korrupsionit.

Ministri Shala dhe ambasadori i Austrisë dakordohen për thellim të bashkëpunimit në mes dy shteteve

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka pritur në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovës, Gernot Pfandler, që temë diskutimi ishte thellimi i bashkëpunimit në mes dy ...

Maqedonia kërkon falje për pritjen e Kurz me flamur të Letonisë

Qeveria e Maqedonisë i ka kërkuar falje Austrisë pasi kancelari austriak, Sebastian Kurz, është pritur në Shkup me flamur të gabuar- atë të Letonisë.

Austria e interesuar për investime në fushën e energjisë në Kosovë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Dardan Gashi, ka pritur sot në një takim ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, të cilin e njoftoi për takimet në Bruksel ...

Austria zhvendos fokusin e BE-së nga Ballkani te emigracioni

Motoja e Vjenës gjatë gjashtë mujorit të saj në krye të BE-së do të jetë “Një Europë që mbron” – me “mbrojtjen” e kontinentit nga emigracioni në krye të agjendë...