Postet nga: Austria

Maqedonia e V. nis kontaktet me Austrinë për identitetin dhe lidhjet e sulmuesit të vrarë

Ministriа е Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka thënë për Radion Evropa e Lirë se “është në kontakt të vazhdueshme me autoritetet e Austrisë për ...

Kryeministri Hoti letër Kancelarit austriak: I dënojmë fuqishëm sulmet terroriste në Vjenë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i ka dërguar një letër Kancelarit të Austrisë, Sebastian Kurz. Përmes kësaj letre, Kryeministri Hoti, në emë...

Qeveria austriake paditet rreth menaxhimit të COVID-19 në një qendër skijimi

Një organizatë private austriake për të drejta të konsumatorit ka dorëzuar të mërkurën katër padi civile kundër Qeverisë së Austrisë, të lidhura me shpë...

Austria pezullon fluturimet me vendet e Ballkanit deri më 31 korrik

Ambasada e Republikës së Kosovës në Vjenë ka njoftuar se Ministria e Shëndetësisë së Austrisë me qëllim të frenimit të përhapjes së coronavirusit nga ...

Hoti bisedoi me kancelarin austriak Sebastian Kurz

Kryeministri i  Kosovës, Avdullah Hoti ka zhvilluar një bisedë telefonike me kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz, të cilit thuhet se i shprehu mirënjohjen e Qeverisë dhe popullit kosovar ...

Austria fut kosovarët 14 ditë në vetizolim

Austria ka lëshuar paralajmërime udhëtimi për vendet e Ballkanit, për shkak të një rritjeje të numrit të të infektuarve me koronavirus atje, tha ministri i ...

Austria rihap kufirin me Italinë pa kufizime

Austria njoftoi të mërkurën se do të rihapë kufirin me Italinë nga data 16 qershor dhe se do të lejojë udhëtimin e lirë nga shumica e vendeve evropiane, ...

Ministri i Jashtëm austriak qëndron sot në Kosovë

Një delegacion austriak i kryesuar nga ministri për Punë të Jashtme, Alexander Schallenberg, do të qëndrojë sot për vizitë të shkurtër zyrtare në Republikën e ...