Postet nga: Austria

Nesër presidentja Vjosa Osmani për vizitë zyrtare në Austri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, nesër do të nisë një vizitë zyrtare në Austri.

Konjufca takon delegacionin austriak, flasin për bashkëpunim ndërparlamentar

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka pritur në takim delegacionin e Parlamentit të Austrisë të kryesuar nga deputetët Martin Engelberg e Carmen Jeitler Cincelli dhe shoqëruesit Kevin Kaiser, ...

Kurti kërkon mbështjetjen e Austrisë në zhvillimin e sistemit dual të edukimit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pritur sot në takim një delegacion nga Austria, të cilit i prinin deputetët nga Partia Popullore e Austrisë, Martin Engelberg dhe Carmen ...

KE dhe Austria shpërndajnë në Shqipëri 145,000 doza të vaksinës Pfizer

Komisioni Evropian dhe Austria pritet të shpallin sot përfundimin e marrëveshjeve për shpërndarjen e vaksinave Covid-19 për Ballkanin Perëndimor.

Kurti takohet virtualisht me ambasadorin e Austrisë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot pati takim virtual me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Christoph Weidinger dhe atasheun në ambasadën austriake, Martin Schaller.

Austria pret mbështetje për sanksione të reja të BE-së kundër Rusisë

Ministri i Jashtëm austriak Alexander Schallenberg pret që Bashkimi Evropian të miratojë sanksione të reja kundër Rusisë, për shkak të rastit të kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny, ...

Austria vazhdon izolimin deri më 7 shkurt

Austria e ka zgjatur masën e izolimit deri më 7 shkurt, në përpjekje që të frenojë përhapjen e koronavirusit, teksa autoritetet kanë frikë se mund të regjistrojnë rritje ...

Ministrja austriake jep dorëheqjen pas skandalit të plagjiaturës

Ministrja austriake Christine Aschbacher ka dhënë  dorëheqjen nga posti i saj në krye të Ministrisë së Punës, Familjes dhe Rinisë, pas akuzave se disa prej punimeve të ...