Postet nga: Austria

Kryeministri Kurti takoi ambasadorin e ri të Austrisë në Kosovë, George Schnetzer

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka pritur në takim ambasadorin e ri të Austrisë në Kosovë, George Schnetzer.

Austria vendos kufirin e qirave

Kancelari austriak Nehammer dëshiron ta "mbajë jetën të përballueshme". Për këtë, qeveria zbaton masa për të luftuar rritjen e çmimeve. Ndër të tjera, ç...

Kurti për përmbytjet në Austri e Slloveni: Ngjarjet si këto na kujtojnë brishtësinë e jetës përballë rrezikut mjedisor

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas përmbytjeve që ndodhën në Austri dhe në Slloveni.

Komisioni për Punë të Jashtme takohet me deputetët austriak, kërkojnë njohjen e patentë shoferëve

Në kuadër të vizitës në Kosovë, Grupi parlamentar i miqësisë Austri-Kosovë është pritur sot në takim nga Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë i Kuvendit ...

Kurti i njofton deputetët e parlamentit të Austrisë për kidnapimin e 3 policëve

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka pritur një delegacion shumëpartiak të deputetëve të Parlamentit të Austrisë, anëtarë të Grupit Parlamentar të Miqësisë me Kosovën, të ...

Presidenti austriak në Shkup: Mos humbni kohë, ndryshoni Kushtetutën

Presidenti i Austrisë, Aleksandar Van der Belen, ka kërkuar nga autoritetet maqedonase që sa më parë të miratojnë ndryshimet kushtetuese, të domosdoshme sipas tij në procesin e integrimit evropian ...

Austria nën presion për të ashpërsuar qëndrimin ndaj Rusisë

Austria po kritikohet ashpër pasi u ka dhënë viza ligjvënësve të sanksionuar rusë për të marrë pjesë në një takim në Vjenë të Organizatës ...

Austria dhe Gjermania pezullojë operacionet e shpëtimit në Turqi

Ushtria austriake dhe ekipet gjermane të shpëtimit kanë pezulluar operacionet e shpëtimit nga tërmetet në Turqi, për shkaqe sigurie.