Postet nga: Austria

Pse Austria është neutrale?

50 të famshëm e kanë vënë në dyshim neutralitetin në Austri. Pse në këtë vend ende nuk ka një shumicë për anëtarësim në NATO? Ndë...

Ish-lideri austriak Kurz përjashton mundësinë e rikthimit në politikë

Në intervistën e tij të parë që nga pensionimi, ish-kancelari i Austrisë Sebastian Kurz tha se nuk po planifikon një rikthim në politikë.

Ambasadori i Agjencisë ADA tregon në cilat fusha po e ndihmojnë më shumë Kosovën

Ambasadori austriak që drejton Agjencinë Austriake për Zhvillim, ADA, Friedrich Stift, ka ndarë disa detaje për fushat në të cilat e kanë fokusuar ndihmën e tyre si ...

Sot zhvillohen ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës, këto janë çiftet

Sot në program pos ndeshjeve me karakter miqësor do të zhvillohen edhe ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës, ku pritet të zhvillohen shumë duele interesante.

Kurti pas takimit me Kancelarin austriak: I rëndësishëm anëtarësimi në Këshillin e Evropës

Me ceremoni shtetërore, kryeministri kosovar, Albin Kurti priti të premten në një vizitë zyrtare Kancelarin Federal të Republikës së Austrisë, Karl Nehammer.

Ministri Çeku: Në Kosovë ekzistojnë mbi 30 muze

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku në Kallxo Pernime ka konfirmuar se në Kosovë ekzistojnë më se 30 muze.

Austria nëshkruan ligjin për vaksinim të detyrueshëm

Presidenti i Austrisë ka nënshkruar të premten (4 shkurt) një ligj që e bën vaksinimin kundër COVID-19, të detyrueshëm për të gjithë të rriturit.

Orteku i borës mbyt katër persona në Austri

Një ortek i borës në alpet austriake në afërsi të kufirit me Zvicrën, ka lënë të vdekur katër persona ndërsa një person është i ...