Postet nga: australi

Rritet numri i viktimave nga zjarret në Australi

Autoritetet në Australi thanë se personi i katërt ka vdekur si pasojë e zjarreve që kanë përfshirë bregdetin lindor të këtij vendi, tash e një javë.

Aborti legalizohet në gjithë Australinë

Aborti është legalizuar në gjithë Australinë, pasi shteti i fundit në të cilin ky proces konsiderohej i paligjshëm, Uellsi i Ri Jugor, ka votuar për ndryshim të ligjit.

Kina akuzon shkrimtarin australian për spiunim

Shkrimtari kinez-australian, Yang Hengjun, u akuzua për spiunim në Kinë, pasi kaloi disa muaj në paraburgim.

Australia do të bllokojë faqet me përmbajtje ekstremiste gjatë sulmeve terroriste

Australia do të bllokojë qasjen në faqet e internetit që shfaqin materiale terroriste gjate krizave dhe do të konsiderojnë vendosjen e një legjislacioni që detyron platformat digjitale të përmirë...

Një grua në Australi kërkon ndihmë mjekësore për t'i dhënë fund jetës

Një grua australiane me kancer është bërë gruaja e parë që i ka dhënë fund jetës përmes ndihmës mjekësore, ka thënë një shoqatë ...

Tërmet i fuqishëm në Australi

Australia perëndimore është goditur nga tërmeti më i fuqishëm në më shumë se 30 vjet pas një dridhje me 6.6 ballë në afërsi të një vendpushimi popullor të ...

Disa viktima nga sulmi i armatosur në Australi

Një person i armatosur vrau katër persona dhe plagosi një tjetër në pesë vende të ndryshme në qytetin australian të Darvinit, thanë zyrtarët.

Shfaqet një meteor në Australi (VIDEO)

Në Australi është parë një dritë në qiell ku mendohet se janë një varg figurash të meteorit të shfaqura në këtë shtet, raporton BBC.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!