Postet nga: Asociacioni

Sarrazin: Të vazhdohen hapat për krijimin e Asociacionit

I ngarkuari i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin e ka vizituar dy herë Prishtinën brenda tre javëve për të diskutuar me autoritetet kosovare ...

GNK: Kosova të bashkëpunojë me KFOR-in për çmilitarizim të veriut dhe të marrë hapa për vetëqeverisje të serbëve

Kosova, Serbia dhe palët tjera të jashtme duhet të fokusohen në shmangie të rrezikut afatshkurtër të dhunës në veri të Kosovës, dhe më pas të analizojnë ...

BE: Kosova e rrezikon rrugëtimin evropian nëse s'e themelon Asociacionin

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian (BE), Peter Stano, ka thënë të martën se Kosova duhet ta zbatojë urgjentisht detyrimin shumëvjeçar për themelimin e ...

Osmani: Asociacioni nuk i kërkohet Kosovës para pranimit në Këshillin e Evropës

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se Kosova ka bërë çfarëdo që është pritur prej saj dhe ka marrë hapat e nevojshëm për anëtarësimin në ...

Asociacioni dhe zgjedhjet në SHBA - katalizatorë të mundshëm të zgjedhjeve të parakohshme

Shmangia e presionit ndërkombëtar për miratimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, por edhe droja nga rezultati i zgjedhjeve presidenciale në SHBA, janë dy ...

Escobar: Janë edhe dy kushte të KE-së dhe disa vendeve Europiane për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Europës

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, e ka cilësuar si pozitiv vendimin për tokat ...

Bislimi: Pyeteni Lajçakun pse nuk i ka qëndruar besnik deklarimit për draftin e Asociacionit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi thotë që pyetja se pse nuk i ka qëndruar besnik qëndrimit të tij për shkrimin e draftit për ...

Kryeministri irlandez: Masat kufizuese ndaj Kosovës duhet të hiqen

Kryeministri irlandez, Leo Varadkar pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti ka përmendur qëndrimin e Irlandës për masat e BE-së ndaj Kosovës, situatë...