Postet nga: Arton Demhasaj

Dialogu Kosovë-Serbi më 2021, konsiderohet vit i humbur

Procesi i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovë dhe Serbisë në vitin 2021, po konsiderohet vit i humbur.

Zbehja e vijave të kuqe të Vetëvendosjes së Albin Kurtit

Lëvizja Vetëvendosje, deri tani ka njoftuar se do të ketë bashkëpunim të sigurt me Vjosa Osmanin, ndërsa nuk i ka përjashtuar as koalicionet me subjektet ...

Pas raportimit të KALLXO.com, Arton Demhasaj heq dorë nga Këshilli Drejtues i UP-së

KALLXO.com më 24 korrik të këtij viti kishte raportuar se njëra nga pozitat e Këshillit Drejtues të UP-së mund të jetë në konflikt të interesit, më konkretisht ...

Kosova 'përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq

Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së ...

Asociacioni, sherre të reja për temën e vjetër

Rikthimi i temës së Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në dialogun Kosovë-Serbi po kundërshtohet fuqishëm me pretekstin se hapja e kësaj teme shkon në ...

Njëra nga pozitat në Këshillin Drejtues të UP-së mund të jetë në konflikt të interesit  

Disa javë para shpalljes së zgjedhjeve për rektor në Universitetin e Prishtinës, Ministri i i ri i Arsimit, Ramë Likaj vendosi të ndryshojë përfaqësuesit e MASh ...

Llogaritë e Hashim Thaçit për tërheqjen nga politika

Paralajmërimi i Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi se do të largohet nga skena politike dhe se nuk do të kandidojë për postin e Presidentit pas pë...

Tensionet përcaktojnë ritmin e proceseve politike në Kosovë

Verdikti përmes të cilit Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vlerësuar se dekreti i presidentit Hashim Thaçi për ta mandatuar Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike e ...