Postet nga: Artan Muhaxhiri

Zgjedhjet - E arritura dhe dështimi i vitit 2019

Viti 2019 u karakterizua me zhvillime të theksuara në skenën politike kosovare, megjithëse nuk solli rezultatet e pritura drejt krijimit të institucioneve të reja, pas shprehjes së vullnetit qytetar ...

Analistët - Aderimet para zgjedhjeve 'prostitucion politik'

Me shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të 6 tetorit, kanë vërshuar aderimet e personaliteteve të fushave të ndryshme në partitë politike të Kosovës.

Artan Muhaxhiri: Koalicioni AAK-PSD, presion ndaj partive të mëdha

Analisti politik Artan Muhaxhiri në një përgjigje për KALLXO.com ka folur për aktualitetin politik në vend dhe koalicionet e mundshme parazgjedhore në mes të partive.

'Korrigjimi' i ri i Hashim Thaçit

Idesë së shumëpërfolur për “korrigjim të kufirit” me Serbinë, i është renditur një paralajmërim i ri për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, i ...

A mund të pritet një “Pranverë Ballkanike”, siç paralajmëroi Albin Kurti?

 

‘Saga' me taksën, mjet për ta zbehur efektin e punësimeve familjare e partiake

Qytetarët e Kosovës ditëve e javëve të fundit kanë qenë dëshmitarë të dhjetëra raportimeve në media, për punësime të familjarëve të ...

Afrimi i Mustafës e Kurtit, përpjekja e opozitës për faktorizim karshi dialogut

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, dhe ai i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, zhvilluan një takim të martën, por tek një ditë më vonë ...

Pasiguria e LDK-së për rrëzimin e qeverisë

Lidhja Demokratike e Kosovës thotë se Qeveria ka humbur legjitimitetin dhe vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme, por disa analistë besojnë se as LDK nuk është e ...