Postet nga: arme berthamore

Pse Irani po kërcënon me prodhimin e armëve bërthamore?

Posedimi i armëve bërthamore për një kohë të gjatë ka qenë temë tabu në Iran. Lideri suprem i Iranit i ka shpallur armët bërthamore “joislamike”.

SHBA-ja thotë se s’ka shenja se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore

Shtetet e Bashkuara (SHBA) nuk kanë parë ndonjë shenjë se Rusia është duke u përgatitur për ta përdorur ndonjë armë bërthamore dhe do të vazhdojnë ta ...

Raporti: Rusia mund të përdorë armë bërthamore jostrategjike pas humbjeve ushtarake në Ukrainë

Humbjet e mëdha të Rusisë gjatë agresionit kundër Ukrainës nënkuptojnë që Moska tani po i sheh armët taktike bërthamore si gjithnjë e më të ...

Parlamenti rus miraton tërheqjen e Moskës nga Traktati i Ndalimit të Provave Bërthamore

Parlamenti rus veproi me shpejtësi për të përmbushur kërkesën e Presidentit Vladimir Putin duke miratuar projektligjet për tërheqjen nga Traktati i Ndalimit të ...

Kreu i Dumës paralajmëron hakmarrje bërthamore në Ukrainë

Kreu i Dumës shtetërore ruse tha se premtimi nga Perëndimi që t’i ofrojë armë shtesë Kievit mund të çojnë në një nivel të ri luftën ...

Putin: Nuk jemi të çmendur, jemi të vetëdijshëm se çfarë janë armët bërthamore

Vladimir Putin ka thënë se kërcënimi për një luftë bërthamore po rritet, por këmbënguli se Rusia nuk është "çmendur" dhe nuk do të ...

OKB: Koreja e Veriut po kërkon të prodhojë materiale për armë bërthamore

Koreja e Veriut po vazhdon të zhvillojë programin bërthamor dhe të raketave balistike, përfshirë edhe aftësitë për të prodhuar materialet e para bërthamore, në shkelje ...

Rriten shpenzimet në armë bërthamore, pavarësisht pandemisë

Fushata Ndërkombëtare për Shkatërrim të Armëve Bërthamore, ka thënë se shtetet që kanë armë bërthamore, kanë rritur shpenzimet e tyre në kë...