Postet nga: arabia saudite

Dënimi me vdekje: Ekzekutimet në shkallën më të lartë në pesë vjet

Të paktën 883 njerëz janë ekzekutuar në mbarë botën në vitin 2022, thotë  Organizata për të Drejtat e Njeriut, Amnesty International – ky është numri më i lartë i ...

Luftime në Sudan, teksa palët zhvillojnë bisedime në Arabinë Saudite

Granatime dhe sulme ajrore kanë goditur pjesë të kryeqytetit sudanez, Kartum, duke dhënë pak sinjale se fraksionet ushtarake janë të gatshme të ulin armët në konfliktin që ka ...

Bisedimet sjellin shpresë për një armëpushim në Jemen

Një delegacion i Arabisë Saudite po qëndron në Sana të Jemenit për bisedime me lëvizjen rebele Huthi, bisedime që synojnë arritjen e një armëpushimi të ri, ...

Shkalla e ekzekutimeve në Arabinë Saudite pothuajse është dyfishuar

Shkalla e ekzekutimeve të kryera nga regjimi mbretëror në Arabinë Saudite është pothuajse dyfishuar nën sundimin e liderit de fakto, Mohammed bin Salman, përfshirë gjashtë vitet e ...

Princi saudit fiton imunitet në SHBA ndaj padisë për vrasjen e Khashoggit

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se princi i kurorës në Arabinë Saudite, Mohammed bin Salman, ka imunitet ndaj padisë për vrasjen e Jamal Khashoggit.

Sauditët i treguan SHBA-së se "Irani mund të sulmojë mbretërinë"

Arabia Saudite ka ndarë informacione me zyrtarë amerikanë që sugjerojnë se Irani mund të jetë duke u përgatitur për sulm të shpejtë në mbretëri, kanë thënë ...

Biden: Arabia Saudite do të përballet me 'pasoja'

Joe Biden tha se "do të ketë pasoja" për Arabinë Saudite pas vendimit të saj javën e kaluar për të anuar kah Vladimir Putin dhe për ...

Një grua saudite denohet me 34 vjet burg për përdorimin e Twitter

Një studente saudite në Universitetin e Leeds, e cila ishte kthyer në shtëpinë e saj në Arabinë Saudite për pushime, është dënuar me 34 vjet burg për ...