Postet nga: arabia saudite

Arabia Saudite: Nuk ka marrëdhënie diplomatike me Izraelin pa u njohur shteti i pavarur i Palestinës

Arabia Saudite ka thënë se “nuk do të ketë marrëdhënie diplomatike me Izraelin nëse nuk njihet shteti i pavarur palestinez”. Një deklaratë e ministrisë së jashtme ...

Arabia Saudite mund të njohë Izraelin nëse zgjidhet çështja palestineze

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite tha të martën se mbretëria mund të njohë Izraelin nëse arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse, që do ...

Çelen dyert e Lindjes

Bota arabe ka hapur dyert për kosovarët, edhe pse jo krejtësisht.

Hiqen vizat për poseduesit e pasaportave zyrtare dhe diplomatike mes Kosovës dhe Arabisë Saudite

Kosova dhe Arabia Saudite kanë nënshkruar në Riad marrëveshjen për heqjen reciproke të vizave për bartësit e pasaportave diplomatike dhe pasaportave zyrtare.

Erdogani e kritikon opozitën për “shfrytëzimin” e mosmarrëveshjes mes klubeve të futbollit dhe Arabisë Saudite

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka fajësuar partitë opozitare për “shfrytëzimin” e një mosmarrëveshjeje mes dy klubeve më të mëdha të futbollit turk ...

Rama pretendon se nafta e zbuluar në Shqipëri e ka cilësinë e naftës saudite

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë të mërkurën se nafta e zbuluar në Shqipëri është “e një cilësie shumë të lartë, e ngjashme ...

Zbulim: Shpenzimet prej 6 miliardë dollarësh të Arabisë Saudite për ‘shpërlarje sportive’

Arabia Saudite ka shpenzuar të paktën 6.3 miliardë dollarë në marrëveshje sportive që nga fillimi i vitit 2021, më shumë se katërfishi i shumës së mëparshme të ...

Nxehtësi e madhe në Haxh, temperaturat arrijnë në 48 gradë Celsius

Më shumë se 2,000 njerëz pësuan stres të nxehtësisë gjatë pelegrinazhit të haxhit, thanë zyrtarët sauditë të enjten, pasi temperaturat u rritën në 48 gradë Celsius.