Postet nga: arabia saudite

Rama pretendon se nafta e zbuluar në Shqipëri e ka cilësinë e naftës saudite

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë të mërkurën se nafta e zbuluar në Shqipëri është “e një cilësie shumë të lartë, e ngjashme ...

Zbulim: Shpenzimet prej 6 miliardë dollarësh të Arabisë Saudite për ‘shpërlarje sportive’

Arabia Saudite ka shpenzuar të paktën 6.3 miliardë dollarë në marrëveshje sportive që nga fillimi i vitit 2021, më shumë se katërfishi i shumës së mëparshme të ...

Nxehtësi e madhe në Haxh, temperaturat arrijnë në 48 gradë Celsius

Më shumë se 2,000 njerëz pësuan stres të nxehtësisë gjatë pelegrinazhit të haxhit, thanë zyrtarët sauditë të enjten, pasi temperaturat u rritën në 48 gradë Celsius.

Dënimi me vdekje: Ekzekutimet në shkallën më të lartë në pesë vjet

Të paktën 883 njerëz janë ekzekutuar në mbarë botën në vitin 2022, thotë  Organizata për të Drejtat e Njeriut, Amnesty International – ky është numri më i lartë i ...

Luftime në Sudan, teksa palët zhvillojnë bisedime në Arabinë Saudite

Granatime dhe sulme ajrore kanë goditur pjesë të kryeqytetit sudanez, Kartum, duke dhënë pak sinjale se fraksionet ushtarake janë të gatshme të ulin armët në konfliktin që ka ...

Bisedimet sjellin shpresë për një armëpushim në Jemen

Një delegacion i Arabisë Saudite po qëndron në Sana të Jemenit për bisedime me lëvizjen rebele Huthi, bisedime që synojnë arritjen e një armëpushimi të ri, ...

Shkalla e ekzekutimeve në Arabinë Saudite pothuajse është dyfishuar

Shkalla e ekzekutimeve të kryera nga regjimi mbretëror në Arabinë Saudite është pothuajse dyfishuar nën sundimin e liderit de fakto, Mohammed bin Salman, përfshirë gjashtë vitet e ...

Princi saudit fiton imunitet në SHBA ndaj padisë për vrasjen e Khashoggit

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se princi i kurorës në Arabinë Saudite, Mohammed bin Salman, ka imunitet ndaj padisë për vrasjen e Jamal Khashoggit.