Postet nga: aneksimi i krimesë

Presidenti kroat tërheq paralele mes Kosovës dhe Krimesë

Presidenti i Kroacisë, Zoran Millanoviq, kritikoi shtetet perëndimore për përdorim të standardeve të dyfishta në politikat ndërkombëtare, duke tërhequr paralele mes shpalljes së pavarë...

Mogherini kritikon Rusinë për aneksimin e Krimesë

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Europian, ka kritikuar Rusinë në prag të pesëvjetorit të aneksimit të Gadishullit ukrainas të Krimesë nga Kremlini.

Dodik thotë se Bosnja duhet ta njohë Krimenë si pjesë të Rusisë

Milorad Dodik, anëtari i sapo zgjedhur serb i presidencës trepalëshe të Bosnje dhe Hercegovinës, tha se do të nisë një iniciativë për vendin që të ...

Ukraina dëshiron ta padisë Rusinë lidhur me Krimenë

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko ka urdhëruar krijimin e një trupi që do të përgatisë padi ndaj Rusisë për dëmet e shkaktuar nga separatistët ...

SHBA konfirmon: Nuk e njohim aneksimin e Krimesë

Shtetet e Bashkuara lëshuan një deklaratë formale që konfirmon refuzimin e aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia.

Trump: Obama është fajtor pse Rusia ka aneksuar Krimenë

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë pë...

Ponomaryov: Putin Personalisht ka Urdhëruar Aneksimin e Krimesë

Ish-ligjvënësi rus, Ilya Ponomaryov, ka dëshmuar në një gjykatë në Kiev të Ukrainës, me ç’rast tha se presidenti rus, Vladimir Putin, personalisht ka urdhëruar aneksimin ...