Postet nga: Analizë

Dy muaj pas zgjedhjeve, në pritje për formimin e institucioneve të reja

Dy muaj pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare me disa javë rinumërime votash, formimi i institucioneve të reja të vendit tashmë është në pritje të respektimit të afateve kushtetuese.

VV - LDK, nga 'harmonizimi' te kushtëzimet

Lëvizja Vetëvendosje (VV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) nuk po arrijnë dot që të finalizojnë koalicionin e përbashkët qeverisës, ndonëse nënshkrimi ...

Rritet numri i pronave të regjistruara në emër të të dy bashkëshortëve nëpër komuna

Që prej vitit 2016 prej kur Qeveria e Kosovës e miratoi Udhëzimin Administrativ për masat e veçanta për regjistrimin e pronës së paluajtshme të pë...

Kursi i ri politik francez: Skeptikë ndaj NATO-s, rregulla të reja për zgjerim të BE-së

Deklarata e Presidentit francez Emmanuel Macron para gati dy javësh për "vdekjen e trurit" të aleancës ushtarake trans-atlantike, NATO, dhe në veçanti për pikëpamjet ...

Të 'dënuar' për bashkëpunim: Sytë kah raportet Kurti - Rama

Ardhja në pushtet e Albin Kurtit të Kosovës do të vërë në provë marrëdhënien me Shqipërinë fqinje, ku ai dhe Edi Rama nuk kanë qenë ...

VV - LDK, rinumërimi zvarrit 'takimin vendimtar' për koalicionin

Lëvizja Vetëvendosje (VV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) kanë përfunduar bisedimet në nivel të grupeve punuese, por takimi final për çështjen e koalicionit, pritet ...

Cili është mesazhi i takimit Thaçi – Macron- Vuçiq?

Edhe pse dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është pezulluar nga nëntori i vitit të kaluar pas taksës së vendosur nga Qeveria e Kosovës ndaj produkteve serbe ...

Telenovela me rezultatet e zgjedhjeve

Ankesat e subjekteve politike dhe kandidatëve për deputetë kundrejt rezultateve të zgjedhjeve të 6 tetorit të shpallura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) javën e kaluar, e kanë ...