Postet nga: ana brnabiq

Bërnabiq kërkon falje që Kosova u cilësua Republikë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se në një prej raporteve të publikuara në ueb-faqen e Qeverisë serbe ishte shkruar Republika e Kosovës, duke shtuar se ky rast ...

Brnabiq reagon ndaj thirrjeve të BE-së që Kosova dhe Serbia t’i japin fund retorikës nxitëse

Kryeministrja së Serbisë, Ana Brnabiq, e ka quajtur “shaka të pakëndshme” deklaratën e Bashkimit Evropian ku ftohen liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që menjëherë t’...

Brnabiq komenton deklaratën e Escobarit: Nëse kushtëzohet Asociacioni, dialogu është i kotë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka komentuar deklaratën e Gabriel Escobar, të dërguarit të Posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, i cili ka thënë ...

Brnabiq thotë se nuk e ka të qartë rezolutën e PE-së ku kërkohet njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, thotë se nuk e ka të qartë rezolutën e Parlamentit Evropian, e cila u miratua më 6 korrik dhe ku kërkohet që Kosova dhe ...

Brnabiq: SHBA është më eksplicite se BE në kritikat ndaj Kuritit për dialog

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka theksuar për TV Pink se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, po përpiqet në çdo mënyrë që të ruajë paqen dhe ...

Kryeministrja serbe e quan Kurtin ‘Hitleri i Vogël’

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka thënë se në bisedën e djeshme me përfaqësuesit e SHBA-ve ka theksuar se Beogradi është i shqetësuar për ...

Brnabiq: NATO dhe KFOR-i ta frenojnë Kurtin

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, i ka bërë thirrje NATO-s dhe KFOR-it që të reagojnë pas situatës në veri të vendit nga aksioni i Policisë kundër kontrabandë...

Bërnabiq: Zyrtarët e Serbisë nuk e kanë vendin në Srebrenicë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se në vitin 1995 në Srebrenicë “ka ndodhur një krim i tmerrshëm”, por shtoi se zyrtarët e Serbisë nuk e kanë vendin ...