Postet nga: ambasador

Kina bëhet shteti i parë që emëron ambasador në Afganistan

Kina është bërë shteti i parë në botë që zyrtarisht ka emëruar ambasadorin e saj të ri në Afganistan, që kur talibanët morën pushtetin.

Media çeke: Hap historik, presidenti pritet të emërojë ambasador në Kosovë

Republika Çeke ka ambasadë në Prishtinë, por asnjëherë në pesëmbëdhjetë vitet e pavarësisë së Kosovës zyrën nuk e ka udhëhequr një diplomat çek ...

Gërvalla: S’kam arsye të besoj në pretendimet kundër ambasadorit Berishaj

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla në një linjë direkte nga Nju Jorku në FIVE lidhur me raportimet për ambasadorin Martin Berishaj, ka ...

Xhabir Hamiti propozohet për ambasador në Emiratet e Bashkuara Arabe

Profesori i studimeve islame, Xhabir Hamiti, është propozuar për ambasador në Emiratet e Bashkuara Arabe, përkatësisht në Abu Dhabi.

Christopher Hill emërohet ambasador i SHBA-së në Serbi

Diplomati amerikan, Christopher Hill, u emërua ambasador i ri i Shteteve të Bashkuara në Serbi.

Ambasadori italian mbaron shërbimin: Mirupafshim Kosovë, faleminderit!

Ambasadori i Italisë, Nicola Orlando, e ka përfunduar misionin e tij në Kosovë.

SHBA-ja sanksionon shtatë zyrtarë rusë pas helmimit të Navalnyt

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se do të sanksionojnë shtatë pjesëtarë të Qeverisë ruse, si përgjigjje ndaj helmimit dhe burgosjes së liderit opozitar rus Aleksei Navalny.

Kosnett: Qeveria të formohet shpejt dhe me efikasitet

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, u bëri thirrje partive fituese në Kosovë, që të formojnë Qeverinë “shpejt dhe me efikasitet”.