Postet nga: alpinistët

Vdekja e turistes kroate në Shqipëri, detaje nga ekipi i kërkim-shpëtimit të Kosovës

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor i Kosovës ka ndarë detaje nga ngjarja ku dyshohet se u gjetë e vdekur në Majën e Jezercit një turiste kroate, ...

Shqipëri, ministri Taulant Balla njofton për gjendjen e alpinistëve në Majën e Jezercit

Ministri i Punëve të Brendshme në Shqipëri, Taulant Balla teksa ka ndarë një video të shërbimeve të Policisë dhe ekipit të kërkim-shpëtimit, ka njoftuar pë...

Vdesin dy alpinistë në malin Everest

Dy alpinistë kanë vdekur në malin Everest, pasi një grup i njerëzve kishin ngecur në radhë në majën e malit më të lartë në botë.

Stuhia la të vdekur së paku 8 alpinistë në Himalaje

Së paku tetë alpinistë kanë vdekur pas një stuhie të ashpër që shkatërroi kampin e tyre në Himalaje.

Alpinistët nga Kosova, në Majen e Kilimanxharos më 17 Shkurt

Për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt drejtuesit e shoqatës Bjeshkatare Alpiniste “Shkëmbi” do të pushtojnë majën e Kilimanxharos.

Alpinistja Kosovare që Sfidon Stereotipet Gjinore

Kur alpinistja Uta (Flutura) Ibrahimi filloi të hidhte hapat e parë në sportet e natyrës, pyetja më e shpeshtë që i drejtonin shokët e malit ishte: “A të ...

Thaçi ua Jep Flamurin Alpinistëve që Synojnë Everestin

Një grupi alpinistësh kosovarë që synojnë të ngjiten në majën më të lartë të botës, në Everest të Himalajeve, Presidenti Hashim Thaçi ua dorëzoi sot ...