Postet nga: aleksandar vulin

Vulin: Zbuluam edhe një gënjeshtër të Ramush Haradinajt

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, e quajti "gënjeshtar" kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, teksa komentoi ndalimin e hyrjes në Kosovë të zyrtarëve serbë.

Bërnabiq: BE-ja të reagojë ndaj ndalimit të hyrjes së Vulinit në Kosovë

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq tha sot se institucionet e BE-së përgjegjëse për sigurimin e zbatimit të marrëveshjes së Brukselit duhet të reagojnë ndaj ndalimit të ...

Diskursi shovinist, në mbështetje të ideve politike të Serbisë

Diskursi publik me shprehje ofenduese dhe pezhorative, të cilin autoritetet e Serbisë po e përdorin muajt e fundit ndaj liderëve institucionalë dhe shqiptarëve të Kosovës, nuk ë...

Vulin: Korrigjimi i kufijve mund të ndodhë

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, deklaroi sot se Prishtina zyrtare nuk dëshiron dialog dhe se ideja e korrigjimit të kufijve nuk e gëzon, por beson se ë...

Pse shqiptarët për Vulinin janë 'shiptari'?

Fjala 'shiptar' nuk është përdorur asnjëherë që të thuhet 'shqiptar i mirë', por vetëm kur dikush dëshiron të distancohet nga diçka, thotë për ...

Vulin: Serbia kurrë nuk do të anëtarësohet në NATO

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha të mërkurën se Serbia ka zgjedhur të mbetet vend ushtarakisht neutral dhe se kurrë nuk do të bëhet anë...

Ministri serb i Mbrojtjes flet për demarkacionin me Kosovën

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha sot se ai është në favor që demarkacioni me shqiptarët në Kosovë të zhvillohet sa më parë.

Vulin- komandantit të KFOR-it: Serbët në veri janë të sigurt vetëm me ju

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin gjatë takimit me komandantin e KFOR-it, Lorenzo D`Adario tha se serbët e Kosovës e shohin të garantuar sigurinë e tyre ...