Postet nga: Aleksandar Vuçiç

Tahiri: Me Serbinë nuk Flasim për Pasurinë Tonë

Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, i ka quajtur "fushatë politike" deklarimet e sotme të kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në veri të vendit.

Gazetarët Kundër “Linçimit” të Tabloideve Serbe

Rreth 40 gazetarë nga një organizatë jo formale “Rrjeti i Gazetarëve” kanë bërë thirrje te kolegët e tyre në ish-Jugosllavinë që të tregojnë solidaritet me gazetarët serb ...

Nuk Duhet të Mohohet Gjenocidi në Srebrenicë

Pavarësisht vendimeve gjyqësore ndërkombëtare, injoranca dhe mohimi i gjenocidit të Srebrenicës të vitit 1995 është ende i përhapur në Serbi, u tha në një debat ...

Mogherini Flet Pas Takimit Mustafa- Vuçiq

Pas takimit në nivel kryeministrash në kuadër të dialogut Kosovë- Serbi në Bruksel, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini tha që dialogu u zhvillua në ...

Mustafa, Megjithatë, Shkon në Bruksel!

Një muaj më herët kishte hedhur idenë se nuk do të shkojë më në Bruksel përderisa kosovarëve nuk u hiqet muri i vizave nga shtetet anëtare ...

Beogradi Kritikon Dënimin e Ivanoviqit

Kryeministri serb Aleksandër Vuçiq tha se dënimi i Ivanoviqit për krime lufte ishte i motivuar politikisht, ndërsa mbështetësit e liderit të partisë serbe ...

Opozita e Serbisë ‘Duhet të Bashkohet ose të Përballet me Humbjen'

Partitë opozitare liberale të Serbisë duhet të lënë mënjanë grindjet e tyre dhe bashkohen që të kenë ndonjë shans për të konkurruar me Partinë Përparimtare në ...

Vuçiq e Çon Serbinë në Zgjedhje të Parakohshme

Serbia do të mbajë zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe lokale këtë pranverë, njoftoi  kryeministri Aleksandar Vucic të dielën – në një lëvizje që duket e mundshme për ...