Postet nga: aleksandar lukashenko

Bjellorusët: Lukashenko nënshkruan një ligj të ri që i jep atij imunitet të përjetshëm nga ndjekja penale

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Lukashenko e ka nënshkruar një ligj të ri që i jep atij imunitet të përjetshëm nga ndjekja penale dhe i parandalon liderët ...

Prigozhin dhe presidenti i Bjellorusisë bien dakord për 'de-përshkallëzimin e situatës'

Udhëheqësi bjellorus, Alexander Lukashenko ka zhvilluar bisedime me kreun e grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin, gjatë të cilave Prigozhin ra dakord të ndalojë trupat e tij dhe të "...

Lukashenko mbron vendosjen e armëve bërthamore taktike ruse në Bjellorusi

Udhëheqësi autoritar i Bjellorusisë, Aleksandar Lukashenko, ka mbrojtur planin e Rusisë për të vendosur armë bërthamore taktike - duke përfshirë raketa balistike ndërkontinentale në...

Presidenti i Bjellorusisë dhe aleati i Rusisë, Alexander Lukashenko pritet të vizitojë Kinën

Alexander Lukashenko, presidenti i Bjellorusisë dhe një aleat i ngushtë i udhëheqësit rus, do të vizitojë Pekinin këtë javë, tha Ministria e Jashtme e Kinës, në ...

Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi në marshet kundër Lukashenkos

Forcat e sigurisë së Bjellorusisë kanë arrestuar dhjetëra persona në mbarë vendin, pas pothuajse katër muajve që kur kanë nisur protestat ku kërkohet largimi nga pushteti i ...

Të paktën 15 të arrestuar në marshin e organizuar në Minsk

Dhjetëra gra marshuan në rrugët e Minskut, duke kërkuar që Qeveria bjelloruse dhe Aleksandar Lukashenka të largohen nga pushteti dhe të mbahen zgjedhjet e reja.

Lukashenko kërkon ndihmë nga Putin për sigurinë në Bjellorusi

Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko tha se homologu i tij rus Vladimir Putin i kishte premtuar atij “ndihmë gjithëpërfshirëse të sigurisë” kundër protestave që pë...