Postet nga: ajri i ndotur

'Freskia e vikendit', ajër i ndotur në Obiliq (FOTO)

Ndonëse ende është verë dhe vikendet shfrytëzohen për dalje në natyrë, qytetarët e Komunës së Obiliqit e kanë pothuajse të pamundur ta bëjnë kë...

OKB: Nivel alarmues i ndotjes së ajrit në Ballkan

Agjencia e OKB-së ka bërë të ditur se njerëzit në të gjitha qytetet kryesore të Ballkanit Perëndimor, po përballen me një nivel alarmant të ndotjes së ...

Amsterdami ndaloi lëvizjen e automjeteve me benzinë ose naftë

Makinat dhe motoçikletat që operojnë me benzinë ​​ose me naftë nuk do të mund të qarkullojnë në Amsterdam prej vitit 2030, raporton The Guardian. Këshilli i qytetit e ka ...

Ambienti i pastër, kusht për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Maqedonia e Veriut ndodhet para sfidës më të vështirë, sa i përket përmbushjes së standardeve që kanë të bëjnë me kujdesin e ambientit jetësor. ...

FOTO: Gjakovë, qytetarët ‘ngufaten’ nga tymi që vjen nga djegia e bërllokut

Banorët e Gjakovës janë duke vuajtur nga tymi që po vjen nga djegia e bërllokut në deponinë e mbeturinave.

Ajri në Fushë Kosovë i ngjashëm me Prishtinën

Sipas matjeve të ekipit të KALLXO.com rreth orës 08:00 të mëngjesit të sotëm, pranë objektit të Komunës së Fushë Kosovës, ndotja e ajrit ka arritur ...

Ajri në Pejë dhe Gjakovë më i ndotur se në Prishtinë

Sipas matjeve të ekipit të KALLXO.com sot në Pejë dhe në Gjakovë, cilësia e ajrit arrin nivele të pashëndetshme të ndotjes.

Tetë arsyet e VV-së pse nuk duhet ndërtuar termocentrali ‘Kosova e Re’

Lëvizja Vetëvendosje ka ftuar qytetarët, punëtorët e sektorit të energjisë dhe specialistët, të kundërshtojnë ndërtimin e termocentralit ‘Kosova e Re’, të cilin ...