Postet nga: agresioni rus ne ukraine

Shefi i NATO-s: Bakhmuti mund të bie në pak ditë

Sulmet ruse goditën objektiva anembanë Ukrainës herët të enjten, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, portin e Detit të Zi të Odesa-s dhe qytetin e dytë më të ...

Rusia i ka humbur 130 tanke në betejën trejavore të Vuhledar

Ukrainasit i mbijetuan dimrit të kaluar falë përpjekjeve të qeverisë për të siguruar energji dhe ngrohje, por Rusia ende përbën një kërcënim për ...

Si të fitohet lufta e nxehtë në Ukrainë dhe lufta e ftohtë që do të pasojë

Pas një viti luftimesh, çfarë vjen më pas?

Moska e akuzon Ukrainën për tentativa të shumta të sulmeve me dronë brenda territorit rus

Më 24 shkurt 2022, Rusia e pushtoi Ukrainën në një përshkallëzim të madh të Luftës Ruso-Ukrainase, e cila filloi në vitin 2014. 

Një vit pas, rusët ende e mbështesin pushtimin e Ukrainës

Brenda ose jashtë Rusisë, shumica dërrmuese e shtetasve rusë nuk e kanë denoncuar luftën pushtuese të Putinit në Ukrainë

Kronologji lufte: Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë, një vit më vonë

Tashmë ka kaluar një vit që kur bota dëshmoi pushtimin e plotë të Ukrainës nga Rusia, i cili rezultoi me vdekjen e mijëra njerëzve, shkatërrimin ...

Zvicra e rimendon neutralitetin, konsideron të eksportojë armë në Ukrainë

Qeveria zvicerane është duke u përballur me mënyrën se si ta tejkalojë një ligj neutraliteti përmes të cilit e ndalon rieksportin e armëve nga partnerë...

OKB: Shifrat e civilëve të vrarë në Ukraainë 'dukshëm më të mëdha' se shifrat e njohura zyrtare

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka nënshkruar një dekret që ndalon furnizimin me naftë dhe produkte të naftës për vendet që marrin pjesë në një tavan ç...