Postet nga: Afganistan

Afganistani liron 900 talebanë dhe shpreson zgjatjen e armëpushimit

Qeveria afgane ka liruar rreth 900 talebanë të burgosur sot, duke shpresuar se kështu do të inkurajojë kryengritësit ta zgjasin armëpushimin treditor të cilin e kanë shpallur në ...

Talibanët në Afganistan shpallin armëpushim treditor gjatë Bajramit

Talibanët në Afganistan kanë shpallur armëpushim treditor, për të shënuar festën e Fitër Bajramit. Pas këtij njoftimi, presidenti afgan, Ashraf Ghani po ashtu ...

Pompeo përshendet marrëveshjen mes rivalëve politik në Afganistan

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, përshëndeti një marrëveshje për ndarjen e pushtetit, mes presidentit të Afganistanit, Ashraf Ghani dhe rivalit të tij politik, Abdullah Abdullah.

ShBA-ja dhe talibanët nënshkruajnë marrëveshje për t'i dhënë fund konfliktit në Afganistan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe talibanët kanë nënshkruar një "marrëveshje gjithëpërfshirëse të paqes" për t'i dhënë fund luftimeve në Afganistan ...

Zgjedhjet presidenciale në Afganistan, rizgjidhet presidenti aktual

Presidenti aktual i Afganistanit, Ashraf Ghani, është rizgjedhur edhe për një mandat.

SHBA dhe talibanët arrijnë marrëveshje për ndalje të sulmeve

Shtetet e Bashkuara kanë arritur marrëveshje me talibanët për ulje të shkallës së dhunës për një javë, proces, i cili më vonë mund të ...

Vriten 2 ushtarë amerikanë

Vriten 2 ushtarë amerikanë

Dy ushtarë amerikanë janë vrarë dhe gjashtë të tjerë kanë mbetur të plagosur në një sulm në Afganistanin lindor.

Pakistani mbyll vendkalimin kryesor kufitar me Afganistanin

Pakistani mbylli një vendkalim kryesor kufitar me Afganistanin, pasi dy predha goditën territorin e Pakistanit nga ana tjetër e kufirit, thanë zyrtarët.