Postet nga: Afganistan

Humb jetën në Afganistan një major i ushtrisë shqiptare

Majori i ushtrisë shqiptare Xhevahir Jazaj, me mision pranë trupave shqiptare që veprojnë në Afganistan, në zonën e Heratit, nën komandën italiane ka humbur jetën mbrë...

Vriten dy gjyqtare në Kabul

Zyrtarët afganë thonë se një sulmues i armatosur ka vrarë dy gjyqtare në Kabul.

Një gazetare afgane vritet bashkë me shoferin e saj

Një gazetare afgane dhe shoferi i saj u vranë të enjten nga sulmues të paidentifikuar në provincën Nangarhar.

Pompeo e quan të papranueshëm nivelin e dhunës në Afganistan

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo thotë se dhuna në Afganistan është në nivel të lartë dhe të “papranueshëm”, teksa bisedimet e paqes ndërmjet Qeverisë afgane dhe talibanë...

Dhjetëra persona të vrarë në një sulm me makinë-bombë në Afganistan

Të paktën 30 pjesëtarë afganë të sigurisë janë vrarë si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë-bombë, në një bazë ushtarake në provincën Gazni të ...

Forcat afgane vrasin një lider të Al-Kaidës

Forcat afgane të sigurisë kanë vrarë Abu Muhsin al-Masri, një udhëheqës i lartë i Al-Kaidës, i cili gjithashtu kërkohej nga Shtetet e Bashkuara.

Stoltenberg hedh poshtë largimin e nxituar të NATO-s nga Afganistani

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se aleanca ushtarake nuk do të largohet nga Afganistani derisa të plotësohen kushtet e sigurisë, meqë dhuna ...

Të paktën 20 të vrarë në Afganistan pas një sulmi me bombë

Një sulm me makinë-bombë pranë një stacioni policor në Afganistan, ka lënë të vrarë të paktën 20 persona, tha Ministria e Brendshme afgane.