Postet nga: 2020

Dhjetë filmat më të mirë të vitit 2020  

Viti pandemik ka bërë që secili shtëpinë ta shndërroj në një mini-kinema për të parë filmat më të mirë të kinematografisë botërore.

Leximi gjatë pandemisë, bibliotekat pa vizitorë dhe lulëzim i shitjes së librave

Mbyllja si pasojë e pandemisë shkaktoi tkurrje drastike të vizitorëve në bibliotekat e vendit ndërkohë që libraritë shënuan rritje në shitje të librave gjatë këtij viti.

Mbi 110 mijë qytetarë kanë të drejtë vote nesër në Podujevë e Mitrovicë të Veriut

110 mijë e 694 qytetarë do të kenë mundësinë të votojnë në zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen nesër në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut.

Njeriu i afërt me partinë e kryetarit të Rahovecit fitoi 12 tenderë nga Komuna

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është i ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës.

Përballja e Haskukës me hulumtimet për tenderët e Prizrenit

Shfrytëzimi kontravers i buxhetit publik të Komunës së Prizrenit ishte kryefjala e debatit mbi performancën e komunës që udhëhiqet për herë të parë nga ...

Raporti i Departamentit të Shtetit: Korrupsioni në Kosovë, i përhapur veçanërisht përmes ndërhyrjeve politike

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin për klimën e investimeve në botë për vitin 2020, në të cilin mes tjerash ka përmendur edhe korrupsionin në Kosovë.

Zyrtarët: Zgjedhjet e vitit 2020 në ShBA do të jenë më të sigurtat në histori

Amerikanët që do të shkojnë të votojnë apo do të hedhin votat me postë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të nëntorit, duhet të ndihen të sigurt se votat ...

Lul Raka shpallet Europiani i Vitit 2020 nga Zyra e BE-së në Kosovë

Lul Raka, Profesor i Mikrobiologjisë dhe Kontrollit të Infeksioneve në Universitetin e Prishtinës, është votuar si Europiani i Vitit 2020, një çmim që ndahet çdo vit me rastin e Ditë...