Postet nga: 1 maji

Papunësia në shifra, në Kosovë rreth 24% e popullit është i papunë

Në vitin 2008 kur Kosova shpalli pavarësinë, papunësia ishte 45%, kurse në vitin 2020 papunësia ra në 24.5%.

Hashim Thaçi: Me 1 maj festojmë dhe konfirmojmë përkushtimin për punëtorët

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’, ka shënuar 1 majin, Ditën Ndërkombëtare të punëtorëve.

1 Maji, Dita Ndërkombëtare e Punës

 

MPB paralajmëron dënime në rast të daljes së qytetarëve për 1 maj

Aktivitete të ndryshme mbahen çdo vit në Kosovë për 1 maj. Qytetarët kosovarë mblidhen në mënyra të ndryshme dhe kalojnë këtë ditë jashtë ambientit të shtëpisë.

Maqedoni: Marsh protestues për të drejtat e punëtorëve

“Të na vlerësojnë më shumë edhe ne punëtorëve edhe punën” .

Kaos në Paris, gurë e gaz lotsjellës mes protestuesve dhe policisë

Protestuesit në Francë kanë shkaktuar kaos në ditën e 1 majit.

Gjilan: 100 euro gjobë për ata që ndezin goma

Drejtoria e Inspekcionit në komunën e Gjilanit njofton qytetarët se ata që ndezin goma dhe gjësende të tjera për 1 Maj, do të ngarkohen gjobat në shumë...

Haradinaj pranon se ka shumë punë që të realizohen të drejtat e punëtorëve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot për 1 Maj, në Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve përmendi të arriturat dhe synimet e Qeverisë për ...