Postet nga: 1 maji

Berisha: Punëtorët zvarriten me dekada për të drejtat e tyre  

Hulumtuesi dhe zyrtari ligjor në BIRN, Kastriot Berisha, gjatë emisionit "Kallxo Përnime" tha se punëtorët zvarriten me dekada për të drejtat e tyre.   

Kurti në Ditën e të Drejtave të Punëtorëve: Janë hapur mbi 25 mijë vende të reja pune

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për 1 Maj, Ditën e të Drejtave të Punëtorëve ka shkruar se janë zyrtarizuar 10 mijë vende të punës gjatë vitit 2021 ...

Urime dhe Gëzuar 1 Majin, Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve!

Të gjithë kemi nevojë që jetën t’ja dedikojmë profesionit, jo thjesht vetëm për ndjenjën e sakrificës, por edhe për ndjenjën e kë...

Shkup, punëtorët kërkojnë rritjen e pagave

Nën tingujt e këngës “Bella Ciao”, mijëra punonjës të dielën protestuan në Shkup për rritjen e pagave dhe kushte më të mira në ...

Kosova me vetëm 35 inspektorë të punës, Kurti premtonte pesëfishim të tyre

Ka kaluar më shumë se një vit qeverisje, por ekzekutivi që drejton Albin Kurti nuk ka arritur të shtoi numrin e inspektorëve të punës. Për katër ...

"Aty ku shtypet puntori/ja nuk ka as shtet, as liri”, nesër protestohet për të drejtat e punëtorëve

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka bërë të ditur se kanë përfunduar përgatitjet rreth protestës së paralajmëruar për ditën e puntorë...

Vdekjet, lëndimet në vendet e punës e mungesa e kontratave, sfidat kryesore të punëtorëve të Kosovës

Punëtorët ballafaqohen me shumë telashe në Kosovë, nga mungesa e kontratave të punës, orari i tejzgjatur deri te kushtet jo të favorshme për punë.

Në Ditën e Punëtorëve protesta dhe marsh në Prishtinë

Me moton 'punëtorë e punëtore të bashkuar kundër shtypjes' dhjetëra qytetarë marshuan në sheshin e Prishtinës për të shprehur pakënaqësitë e tyre ...