Zyrtare: Vendi dhe data për meçin e dytë mes Joshuas dhe Usyk

Është konfirmuar zyrtarisht ndeshja mes Oleksandr Usyk dhe Anthony Joshua për për titujt në peshat e rënda.

“Usyk – Joshua 2” do të zhvillohet më 20 gusht në Arabinë Saudite.

Ukrainasi do të bëjë mbrojtjen e parë të titujve të tij botërorë në peshën e rëndë, pasi fitoi rripat e WBA (super), IBF dhe WBO në takimin e tyre të fundit në stadiumin Tottenham Hotspur.

Usyk mundi yllin britanik me vendim unanim shtatorin e kaluar.

Promotori i ndeshjeve, Eddie Hearn, e quajti “Usyk vs. Joshua 2” ‘një nga rimeçet më të mëdha të peshave të rënda’ në historinë e boksit.

“Ne jemi të emocionuar që kemi bërë një nga rimeçet më të mëdha të peshave të rënda në historinë e boksit dhe i japim Anthony Joshuas mundësinë për të rimarrë atë që humbi në Londër shtatorin e kaluar”, deklaroi ai.

“Gjithçka është në linjë për këtë ndeshje të Unifikuar të Kampionatit Botëror të peshave të rënda dhe nuk mund të jetë një garë më e madhe”.

“Ne e dimë që Oleksandr Usyk është një luftëtar i madh dhe e pamë atë herën e fundit, por e di që Anthony Joshua është më i vendosur se kurrë”

“Ishte një sukses i madh të prisja përballjen e Anthony Joshuas me Andy Ruiz Jr. në Mbretërinë e Arabisë Saudite në vitin 2019 dhe ne mezi presim të punojmë përsëri me vendin për të organizuar këtë ngjarje historike”.

“Pra, pa dyshim që të gjithë sytë e botës do të jenë në ring të shtunën më 20 gusht. Kjo është një histori shpengimi dhe numërimi mbrapsht fillon tani”, ka shtuar më tej Hearn.

‘AJ’ do të tentojë të rifitojë titujt e botës në peshën e rëndë pasi pësoi humbjen e dytë profesionale nga Usyk vitin e kaluar.

Do të jetë paraqitja e tij e dytë në Lindjen e Mesme pasi kishte luftuar Andy Ruiz në Diriyah në dhjetor 2019. /Telegrafi/