Ylli merr fitoren e dytë ndaj Prishtinës në ‘Play-Off’

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës me rezultat 79:70 (27:21, 14:6, 17:18, 21:25), në gjysmëfinalen e dytë të “Play-off”-it.

Fillimi i ndeshjes ishte i barabartë dhe në minutën e nëntë rezultati ishte 22:21, por një seri e suksesshme e vendasve bëri që periudhën e parë ta fitojnë me shifrat 27:21.

Kampionët vazhduan me lojë të mirë edhe në periodën e dytë, kurse prishtinasit assesi të gjenin lojën e tyre dhe ishin të pasaktë në sulm, duke bërë që për dhjetë minuta të shënojnë vetëm gjashtë pikë, ndërsa rezultati i pjesës së parë ishte 41:27.

Kampionët rritën epërsinë edhe më shumë në çerekun e tretë, ku më e larta ishte 21 pikë, 51:30 megjithatë në fund të kësaj pjesë kryeqytetasit paksa u këndellën, duke bërë që shifrat pas 30 minutash në semafor të jenë 58:45.

Në dhjetë minutat e fundit, prishtinasit arritën të ngushtojnë shifrat, por pa arritur përmbysjen dhe Ylli triumfoi 79:70.

Te Ylli më i dalluari ishte Henrik Sirko me 31 pikë e katër kërcime, kurse te Prishtina u dallua Henry Dugat me 25 pikë, dhjetë kërcime e tetë asistime.

Kampionët avancojnë tani 2:0 në serinë gjysmëfinale të “Play-off”-it. Ndeshja e ardhshme zhvillohet në Prishtinë, ndërsa skuadra që shënon tri fitore kualifikohet në finale/Telegrafi/.