Tërhiqet shorti për fazën e eliminimit direkt në Ligën e Europës

Është hedhur shorti për 1/32 e finales në Ligën e Europës.

Nga faza e grupeve janë kualifikuar 24 skuadra, kurse tetë ekipe të tjera ia janë bashkuar nga vendet e treta në Ligën e Kampionëve.

32 skuadrat që janë në garë për ta fituar këtë garë do të përballen ndërmjetvete.

Ndeshje interesante pritet të jetë ajo mes Real Sociedadit dhe Manchester Unitedit.

Tjetër përballje interesante pritet të jetë ajo mes Benficës dhe Arsenalit.

Milani do të luajë ndaj skuadrës serbe Crvena Zvezdës.

Çiftet:

Ëolfsberg – Tottenham Hotspur

Dynamo Kyiv – Club Brugge

Real Sociedad – Manchester United

Benfica – Arsenal

Crvena Zvezda – AC Milan

Antëerp – Rangers

Slavia Praga – Leicester City

RB Salzburg – Villareal

Braga – Roma

Krasnodar – Dinamo Zagreb

Young Boys Bern – Bayer Leverkusen

Molde – Hoffenheim

Granada – Napoli

Maccabi Tel-Aviv – Shakhtar Donetsk

Lille – Ajax

Olympiacos – PSV Eindhoven .