Roma eliminon Ajaxin nga Liga e Europës dhe kualifikohet në gjysmëfinale

Roma është kualifikuar në gjysmëfinale të Ligës së Europës, pas barazimit 1-1, në ndeshjen kthyese të çerekfinales ndaj Ajaxit.

Rezutlati i përgjithshëm nga të dy ndeshjet ishte 3-2 për italianët.

Të parët që kaluan në epërsi ishin mysafirët me Brobbeyn në minutën e 49’.

Roma e barazoi rezultatin me Edin Dzekon në minutën e 72’.

Në gjysmëfinale Roma do të takohet me Manchester Unitedin.