Rikthehet Formula 1: Sot gara për çmimin e madh të Bahrein

Pas përfundimit të diskutueshëm të sezonit të Formula 1 sezonin e kaluar, gjithçka fillon përsëri në Çmimin e Madh të Bahreinit këtë fundjavë.

Max Verstappen e rrëmbeu titullin e tij të parë botëror në F1 duke e mposhtur Lewis Hamilton në xhiron e fundit në një garë drithëruese finale në Abu Dhabi.

Verstappen dhe Hamilton do t’i rinovojnë rivalitetet në pistën ndërkombëtare të Bahreinit në Sakhir.

Por një ndryshim i madh rregullash ofron një ndjenjë të madhe të paparashikueshmërisë për fushatën e re të F1. Aerodinamika është riparuar, rrotat janë shpërbërë dhe struktura e drejtorit të garës që u dëshmua kaq e diskutueshme vitin e kaluar u rinovua.

Seanca e parë kualifikuese e sezonit F1 2022 është zhvilluar të shtunën pasdite sipas orës sonë lokale.

Charles Leclerc ia ka dalë të renditet në pozitën e parë me bolidin e tij Ferrari, i cili sot ishte shumë i shpejtë në Bahrein, duke mposhtur Max Verstappen dhe Carlos Sainz me një të dhjetën e sekondës; Kampioni aktual dhe i shtatëfishtë, Lewis Hamilton, u rendit i pesti për Mercedes, kampioni i dyfishtë Alonso zuri pozitën e tetë,  George Russell i nënti; Valtteri Bottas dhe Kevin Magnussen e përmbyllin listën top-10;

Në një kualifikim të paparashikueshëm dhe shumë konkurrues nën ndricimin e 1770 dritave në Sakhir, ishte një betejë ndërmjet Ferrari dhe Red Bull gjatë gjithë kohës, por ishte Leclerc ai që e dha maksimumin kur kishte më shumë rëndësi në xhiron e tij të fundit të në kualifikimet e së shtunës.

Verstappen gjithashtu u përmirësua në xhiron e tij të fundit, megjithëse përfundoi me një të dhjetën më poshtë se Leclerc në vendin e dytë. Verstappen do ta sfidojë Ferrarin në garën hapëse të sezonit të sivjetmë që do të mbahet në Bahrein GP, duke filluar nga ora 16:00 sipas orës tonë lokale.

“Natyrisht që dy vitet e fundit për skuadrën kanë qenë jashtëzakonisht të vështira, por e dija se ishte vetëm çështje kohe para se të ktheheshim në krye”, tha Leclerc, me Ferrarin menjëherë në garë në fillimin e epokës së re të 2022.

Mercedes, megjithatë, nuk ishte në të njëjtin nivel me një Ferrari të rinovuar dhe me një Red Bull gjithnjë e më të fortë për ta filluar sezonin.

Sergio Perez u rendit i katërti për Red Bull ndërsa Lewis Hamilton në vendin e pestë.

Ishte një ditë edhe më e keqe për George Russell në kualifikimin e tij të parë me Mercedes së bashku me Hamilton, me britanikun vetëm në vendin e nëntë pas dy xhirove të vështira gjatë kualifikimeve në një bolid krejtësisht të ri që ka vuajtur gjatë testimit dhe fundjavës në Bahrein.

Valtteri Bottas u rendit menjëherë pas shokut të vjetër të skuadrës, Hamilton me Alfa Romeo-n e tij që doli si një befasi e këndshme në këto kualifikime, ndërkohë që Kevin Magnussen ishte një tjetër befasi në top-10 për Haas, duke u kualifikuar i shtati në rikthimin e tij në F1. Kampioni i dyfishtë i Formula 1, spanjolli, Fernando Alonso, e siguroi pozicionin e tetë në garën e nesërme.

Ishte një seancë zhgënjyese për McLaren, me Lando Norris së bashku me pilotin e Aston Martin, Nico Hulkenberg të cilët përfunduan në fund të renditjes.