Pronari i Liverpoolit i kërkon falje tifozëve, lojtarëve dhe Kloppit për pjesëmarrjen në Superligën Europiane

Liverpooli është tërhequr nga Superliga Europiane, të martën mbrëma, së bashku me pesë klubet e tjera nga Premierliga.

Lojtarët, tifozët dhe trajneri i kësaj skuadre Jurgen Klopp, e kanë kundërshtuar haptazi pjesëmarrjen në këtë ligë.

Reagimet e fuqishme kanë bërë që pronari i Liverpoolit John Henry përmes një video-mesazhi t’i kërkoj falje tifozëve, lojtarëve dhe Kloppit:

Më poshtë mund të lexoni të plotë letrën e John Henryt:

“Unë dua të kërkoj falje për të gjithë tifozët e klubit të Liverpoolit për të gjithë përçarjen që kam shkaktuar gjatë 48 orëve të fundit. Është e vetëkuptueshme por duhet thënë se projekti i paraqitur nuk do të qëndronte kurrë pa mbështetjen e tifozëve. Askush nuk mendoi kurrë ndryshe në Angli. Gjatë këtyre 48 orëve të fundit ishe shumë i qartë se nuk do të qëndronte. Ne ju kemi dëgjuar, ju kam dëgjuar. Unë dua t’i kërkoj falje Jurgenit, Billy Hogan, lojtarëve dhe të gjithë atyre që kanë punuar kaq shumë në LFC për të bërë krenar tifozët tonë. Ata nuk kanë absolutisht asnjë përgjegjësi për këtë përçarje, ata ishin më të çrregulluarit dhe padrejtësisht. Kjo është ajo që dhemb më shumë dhe punuan për t’ju bërë krenarë çdo ditë. Unë e di që i gjithë ekipi i LFC ka ekspertizën, udhëheqjen dhe pasionin e nevojshëm për të rindërtuar besimin dhe për të na ndihmuar të ecim përpara. Më shumë se një dekadë më parë kur u regjistruam për sfidat që lidhen me futbollin, ne ëndërruam atë që ju ëndërroni. Dhe ne kemi punuar shumë për të përmirësuar klubin tuaj. Puna jonë nuk është bërë. Dhe shpresoj se do ta kuptoni që edhe kur bëjmë gabime, ne po përpiqemi të punojmë në interesin më të mirë të klubit tuaj. Në këtë përpjekje ju kam zhgënjyer. Përsëri, më vjen keq, dhe vetëm unë jam përgjegjës për negativitetin e panevojshëm të paraqitur gjatë dy ditëve të fundit. Është diçka që nuk do ta harroj. Kjo tregon fuqinë që tifozët kanë sot dhe me të drejtë do të vazhdojnë të kenë.  Nëse ka një gjë që ka treguar qartë kjo pandemi e tmerrshme, është se sa tifozët janë thelbësorë për sportin tonë dhe për çdo sport. Është treguar në çdo stadium të zbrazët. Ka qenë një vit tepër i vështirë për të gjithë ne; praktikisht askush nuk ndikon. Është e rëndësishme që familja e futbollit Liverpool të mbetet e paprekur, jetësore dhe e përkushtuar ndaj asaj që kemi parë nga ju globalisht, me gjeste lokale të mirësisë dhe mbështetjes. Unë mund t’ju premtoj se do të bëj gjithçka që mundem për ta çuar më tej atë”,