Ilustrim: Pixabay

Nis Kampionati Europian i futbollit, Gjermania mund Skocinë

Përfaqësuesja e Gjermanisë në futboll ka fituar ndeshjen hapëse të Kampionatit Europian të futbollit – “Gjermania 2024”, kundër Skocisë, e zhvilluar sot më 14.06.2024 në “Allianz Arena” në Mynih.

Gjermanët mposhtën përfaqësuesen e Skocisë më rezultat 5:1.

Për gjermanët shënuan Wirtz në minutën e 10’, Musiala në të 19’-të, Havertz në të 45+1 nga penaltia, Füllkrug në të 68’-në dhe Can në minutën e 90+3. Kurse, mbrojtësi gjerman Rudiger shënoi autogol në minutën e 87’-të duke i dhuruar një gol skocezëve.

Me këtë ndeshje ka nisur edhe zyrtarisht Kampionati Europian i Futbollit që do të mbahet në Gjermani.

Në këtë kampionat po merr pjesë edhe Shqipëria, për herë të dytë në historinë e vet, pas debutimit më 2016.

Përfaqësuesja e Shqipërisë bën pjesë në Grupin B dhe do të përballet me Italinë, Spanjën dhe Kroacinë.

Ndeshjen e parë Shqipëria e luan nesër më 15.06.2024 kundër Italisë, ora 21:00 në stadiumin e Dortmundit në Gjermani.

Kampionati “Gjermani 2024” ka gjashtë grupe me nga katër ekipe secili, me pjesëmarrjen e  24 skuadra. Gjeorgjia është e vetmja kombëtare që merr pjesë për herë të parë në një Kampionat Europian.

Ndeshjet do të zhvillohen në 10 stadiume në qytete të ndryshme të Gjermanisë deri më 14.07.2024.

Grupet e “Gjermani 2024”:

Grupi A: Gjermani, Skocia, Hungaria, Zvicra.

Grupi B: Spanja, Kroacia, Italia, Shqipëria.

Grupi C: Sllovenia, Danimarka, Serbia, Anglia.

Grupi D: Polonia, Holanda, Austria, Franca.

Grupi E: Belgjika, Sllovakia, Rumania, Ukraina.

Grupi F: Turqia, Gjeorgjia, Portugalia, Republika e Çekisë.

Sot nis Euro 2024, festivali i futbollit në Gjermani