Massimo Mauro: Ronaldo nuk ka qenë kurrë një lider kudo ka luajtur dhe nuk do të jetë kurrë

Ish-mesfushori i Juventusit, Massimo Mauro, në një intervistë për La Gazzetta dello Sport”, ka folur për Cristiano Ronaldon.

Mauro e ka kritikuar yllin e Juventusit, Cristiano Ronaldon duke thënë se nuk ka qenë lider asnjëherë.

“Ronaldo nuk ka qenë kurrë një lider kudo ka luajtur dhe nuk do të jetë kurrë. Ai është një kompani dhe për të faturimet e tij janë më të rëndësishme se ato të ekipit. Kështu është bërë ai, nuk është se më përpara ai ishte një lider alla Maradona dhe tani ka ndryshuar. Cristiano nuk i tërheq shokët e tij të skuadrës, Cristiano dëshiron që shokët e tij të skuadrës t’i japin topin për të shënuar një gol. Një solist i shkëlqyeshëm, jo ​​njeri skuadre”, ka thënë Mauro.

Ai ka thënë se Ronaldo në nivel ka bërë mirë, por e ka cilësuar si të madh në aspektin e marketingut.

“Në nivel personal ka bërë mirë, duke shënuar gjithmonë: sigurisht nuk mund t’i thuash se nuk i ka mbajtur pritshmëritë. Dhe është shumë i madh për sa i përket marketingut. Nga këndvështrimi i rezultateve sportive, megjithatë, Juve nuk ka bërë më mirë me të sesa në të kaluarën, madje edhe më keq në Champions League. Për këtë arsye është më mirë për të dyja palët që rrugët të ndahen: Ronaldo mund të fillojë një fazë të re diku tjetër, Juve heq qafe një pengesë të madhe financiare”, ka deklaruar Mauro.