Majlinda Kelmendi, Foto: Komiteti Olimpik i Kosovës

Kosova, një 'bastion i papritur' në xhudo

Kombi i ri dhe i vogël i Kosovës është shfaqur si një fuqi e xhudos në botë, me suksesin e saj të papritur të kryesuar nga kampioni i vogël olimpik Majlinda Kelmendi.

Me këtë shprehje e ka filluar tregimin për kampionen olimpike, Majlinda Kelmendi, agjencia franceze e lajmeve AFP.

Njëmbëdhjetë vjet pasi fitoi pavarësinë nga Serbia dhe në Olimpiadën e saj të parë verore, suksesi i Kelmendit në Rio në vitin 2016 i mundësoi Kosovës dhe dy milion njerëzve të saj të mposhtnin Shqipërinë që kurrë nuk ka fituar një medalje olimpike në asnjë sport.

Kelmendi do të shkojë të kërkojë edhe një medalje të artë në kampionatin botërore në Tokio që fillojnë ditën e diel.

Historia e suksesit në xhudo të Kosovës u krijua nga trajneri Driton “Toni” Kuka në qytetin e vogël të Pejës, ku themeloi një klub të xhudos.

Një dhomë trajnimi me një çati të rrjedhshme dhe tapetë të veshur nuk e pengoi klubin të prodhojë kampionë, ndërsa shumë vonë qeveria ka vendosur të financojnë rinovimin e saj.

“Jam i sigurt që nëse nuk do të kishte Toni, Kosova nuk do t’i kishte të gjitha këto medalje sot, veçanërisht të artën olimpike”, tha Kelmendi, 28 vjeç, për AFP.

Ajo u bë një hero kombëtar falë aktit heroik në Rio, e cila pastaj ndoqi titujt botëror në 2013 dhe 2014.

Në vendin e varfër në Ballkan, ku futbolli është sporti kryesor, sportistët e xhudos mezi mund të presin të jenë në krye të listës për ndihmë financiare nga autoritetet. Ata marrin vetëm 250,000 euro (281,000 dollarë) çdo vit, tha Kuka, nga i gjithë buxheti i qeverisë sportive prej 17 milion eurosh.

Kelmendi, i cili gjithashtu mban tituj evropianë dhe mbizotëroi në Lojërat Evropiane në Minsk këtë vit, është ylli më i ndritshëm i skuadrës së Kukas. Por ajo nuk është më vetëm. Tani ajo drejton një grup, anëtarët e të cilit aspirojnë për pjesën e tyre të titujve botërorë.

Distria Krasniqi, 25 vjeç, është kampione në moshë të re botërore dhe Nora Gjakova, 28 vjeç, fitoi medalje të bronzt në kampionatet evropiane.

“Në kategori të ndryshme moshe, tani kemi 14 xhudistë që kanë arritur nivelin më të lartë,” tha 48-vjeçari Kuka.

Përgatiti: Drenushë Ramadani