Hendboll, Kosova barazon ndaj Belgjikës

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka barazuar me Belgjikën me rezultat 2-2, ndeshje e vila u zhvillua në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë.

Kjo ndeshje ishte e vlefshme për fazën e parë kualifikuese për Kampionatin Botëror 2023.

Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 14-12 me “Dardanët” me një paraqitje të mirë para rreth 400 tifozëve që i përkrahën hendbollistët deri në fund të ndeshjes.

Kosova në ndeshjen e parë u mposht nga Turqia me rezultat 25-23.

“Dardanët” pozicionohen në vendin e fundit me vetëm një pikë.

Ndeshjen e ardhshme Kosova e luan më 6 janar ndaj Greqisë në Prishtinë.