Cili është trendi i rrezikshëm që po ndiqet nga të rinjtë para stërvitjeve?

Mjekët po paralajmërojnë për një prirje të rrezikshme para stërvitjes që e bëjnë disa sportistë duke e konsumur proteinat e thata pa ujë.

Kjo përfshin ngrënien e drithrave pluhur të pastra, në vend që t’i hollohen në ujë, siç rekomandohet nga prodhuesit, për të bërë një pije, raporton BBC.

Studiuesit, në një konferencë mjekësore amerikane kanë thënë se janë të shqetësuar se adoleshentët e rinj mund ta provojnë, të nxitur nga një valë e videove në internet.

Ata u futën në TikTok, duke numëruar miliona pëlqime.

Paralajmërimet për rrezikun që shkaktohen në shëndet

Drithërat para stërvitjes zakonisht përmbajnë shumë aminoacide, vitamina dhe përbërës të tjerë, siç është kafeina.

Ideja është t’i jepet trupit një nxitje para një stërvitje për të ndihmuar qëndrueshmërinë, megjithëse shkenca ka mendime të ndara rreth kësaj.

Por ka rreziqe të njohura nga marrja e shumë stimuluesve që rrisin energjinë.

Një dozë e madhe e kafeinës, për shembull, mund të shkaktojë efekte anësore të lidhura me zemrën, duke përfshirë palpitacionet dhe rrahjet e shpeshtuara apo të rralluara të zemrës.

Një lugë e këtij pluhuri mund të përmbajë kafeinë sa pesë filxhanë kafe, thonë studiuesit nga “Cohen Children’s Medical Center” në Nju Jork.

Kjo nxitje mund të shkaktojë “një rritje të presionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës, duke çuar potencialisht në çrregullime në ritmin e zemrës”.

Dhe thithja aksidentale e pluhurit në mushkëri mund të shkaktojë mbytje ose infeksion ose pneumoni, thonë studiuesit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, produktet rregullohen si ushqime dhe jo si ilaçe, por duhet të konsiderohen të sigurta për konsum që të mund të shiten në dyqane për njerëzit mbi 18 vjeç.

Disa drithëra të shitur në internet mund të mos jenë nga furnizuesit me reputacion ose të përmbajnë përbërësit e listuar në paketim.

Disa prej tyre janë ndaluar që atëherë për përmbajtjen e substancave të tilla si një amfetaminë sintetike e quajtur DMAA dhe një stimulues të quajtur synephrine.

Artikujt e fundit të gazetës gjithashtu kanë nxjerrë në pah rreziqet pasi një 20-vjeçare e ndikuar nga mediat sociale nga ShBA, e quajtur Briatney Portillo, postoi se supozohet se kishte një sulm në zemër që ajo e lidh me drithërat e thata.

Studiuesit e studimit analizuan 100 video të postuara në kanalin e rrjetit social TikTok, duke përdorur hashtagun “#preworkout” për kërkimin e tyre.

Vetëm tetë prej tyre treguan se drithërat po përdoreshin në mënyrën e duhur.

Më shumë se 30 prej tyre u përballën me proteina të konsumuara pa ujë, me individë që vendosnin një lugë pluhur të patretur në gojë, e ndjekur nga disa gllënjka ujë ose lëng.

Këto video morën më shumë se tetë milionë pëlqime.

Studiuesit paralajmërojnë në prezantimin e tyre për takimin e Akademisë Amerikane të Pediatrisë: “Mjekët duhet të jenë të vetëdijshëm për përhapjen e “preëorkout”stërvitjes, metodat e rrezikshme të konsumit dhe potencialin për konsum të tepërt aksidental, inhalacion dhe lëndime.”

Shkencëtarja mbi të ushqyerit Bridget Benelam, nga Fondacioni Britanik i të ushqyerit, tha: “Drithërat para stërvitjes zakonisht përmbajnë kafeinë së bashku me përbërës të tjerë si kreatina, aminoacidet dhe vitaminat.

“Nuk duket të ketë shumë kërkime mbi përfitimet e këtyre produkteve, megjithëse ka disa dëshmi se kafeina mund të përmirësojë performancën sportive në disa raste. Këto studime zakonisht bëhen tek atletët, dhe kështu nuk është e qartë se sa e rëndësishme është kjo për popullsinë më të gjerë.

“Nivelet e kafeinës në këto produkte ndryshojnë nga ekuivalenti prej rreth një deri në tre filxhanë kafe filtri, nëse përbëhet sipas udhëzimeve të prodhuesit.

“Pra, ekziston rreziku i konsumimit të tepërt të kafeinës, veçanërisht nëse përdorni më shumë se një herë në ditë, ose thjesht konsumoni drithëra, ku mund të konsumoni më shumë se sasia e rekomanduar.”

Mirëmbajtja e hidratimit duke konsumuar ujë ose lëng të mjaftueshëm gjatë stërvitjes është gjithashtu e rëndësishme.

Fondacioni Britanik i Zemrës këshillon:

  • duhet të konsumoni deri në tetë gota me ujë në ditë pavarësisht nëse jeni duke u stërvitur apo jo
  • dëgjoni trupin tuaj – nëse keni etje ose djersiteni nga ngarkesa e madhe, atëherë pini
  • patjetër që mund të pini shumë ujë, prandaj mos e teproni
  • E njëjta gjë vlen edhe për kafeinën

Përgatiti: Nuhi Shala