FOTO - Atdhe Mulla

BBC shkruan për emocionet para ndeshjes Kosovë – Angli

Një shenjë neoni që ngrihet mbi njërën nga sheshet kryesore në Prishtinë reflekton emocionet dhe pritjen për ardhjen e Anglisë në Kosovë për ndeshjen e fundit në kuadër të kualifikimeve për Euro 2020, shkruan BBC.

Ajo e tregon Raheem Sterling në aksion me fanellë të Anglisë , e shoqëruar me fjalët që ndezin natën në këtë qytet të ngazëllyer “Mirë se vjen, vëlla”.

Kjo ka qenë një temë e krijimit të një loje të vlerësuar si një nga momentet më të rëndësishme të vitrinave në historinë e këtij vendi, me posterë të tjerë duke bërë jehonë të njëjtin mesazh dhe banderolat që shtriheshin nëpër rrugët këtu, të stolisura me flamuj “Ëelcome and Respect” – me lulen e kuqe që asocon në përbërjen e fjalës “Mirëseardhje”.

Ky është një demonstrim kosovar, për faktin se lojtarët e Anglisë do të jenë të mirëpritur këtu në një mënyrë që nuk ishin pritur në Mal të Zi dhe Bullgari, ku lojëtarët e skuadrës së trajnerit Gareth Southgate iu nënshtruan abuzimit racist.

Hashtag #equalgame shihet gjithashtu rreth këtij vendi në zhvillim, sapo të lundroni nëpër trafikun që bllokon rrugët në qendër, aty ku ka shumë të pranishëm në bare, restorante dhe kafene, të cilët  kanë pritur me padurim për këtë lojë që nga ndarja e shortit.

Kjo është gjithashtu një kujtesë e mirënjohjes që ka qyteti por edhe pjesa tjetër e Kosovës për përfshirjen e Mbretërisë së Bashkuar në çlirimin e vendit pas luftës së fundit.

Ekipi i Anglisë  u prit me lule në aeroportin e Prishtinës dhe nga trupat britanike me qendër në Kosovë – dhe Southgate zbuloi se disa vendas ishin jashtë për t’i përshëndetur gjatë rrugës për në hotel.

“Ka qenë një mirëseardhje vërtet e ngrohtë”, tha shefi i Tre Luanëve. “Unë mendoj se kjo lojë është një festë për Kosovën. Është mëkat që ata nuk ishin në gjendje të kualifikoheshin. Ata kanë mundësinë për të krijuar një rezultat historik dhe ne kemi shumë besim se do të marrim një pritje të shkëlqyeshme.”

Stadiumi “Fadil Vokrri”, i emëruar pas lojtarit më të madh të vendit i cili gjithashtu u bë administratori kryesor, do të jetë vendi i natës të së dielës, me 300,000 aplikime për të gjetur një vend brenda këtij stadiumi që ka kapacitet prej 13,500 vende, duke e rrëzuar sistemin për blerjen e biletave.

Facebook ishte akoma i zgjuar në Kosovë të shtunën në mbrëmje me lutje për bileta, me oferta duke filluar nga shkëmbimi i veshkave, në një apartament – “me zemër të lehtë”, por një ilustrim grafik ky i etheve dhe kërkesës.

Po ashtu, kuptohet se Kosova ishte e lumtur që e la bazën e tyre të zakonshme të hotelit në pjesën e jashtme të qytetit për të lejuar Anglinë që ta bënte selinë e tyre – megjithëse dëshmitë nga takimi i tyre i parë në Southampton në shtator sugjerojnë se jeta mund të bëhet më e pakëndshme për Southgate dhe lojtarët kur aksioni fillon të dielën.

Anglia u rikuperua nga humbja e një goli të hershëm për të udhëhequr 5-1 në gjysmën e kohës. Kosova kërcënoi një rikthim të pamundur përpara se skuadra e Southgate të dilte fituese me 5-3.

Mbrojtësi kosovar Amir Rrahmani shpjegoi domethënien më të gjerë të kësaj loje, një lojë që shtrihet përtej thjesht futbollit – dhe pse ekziston një ndjenjë e dukshme e parashikimit këtu në Prishtinë.

“Ne jemi njerëz miqësorë dhe sigurisht që marrëdhënia jonë me Anglinë dhe anglezët është shumë e mirë. Kjo nuk është vetëm politike, por edhe ne i pëlqejmë njerëzit,” tha ai.

“Unë e di se ka pasur racizëm në lojërat në Angli. Unë nuk e di arsyen, por në vendin tonë kjo nuk mund të ndodhë, jo vetëm sepse jemi miqësorë, por sepse këta lojtarë janë idhuj për njerëzit tanë”.

“Të gjithë janë tifozë të Manchester City, Manchester United, Liverpool dhe klubet e tjera të Premier League. Njerëzit këtu kanë idhuj në ato ekipe – kështu që nuk do të ndodhë këtu.”

Për skuadrën vendase humbja e 2-1 të së enjtes në Republikën Ceke u dha fund shpresave të tyre për t’u kualifikuar në Euro 2020, një lojë që Kosova po drejtonte me minutën 19.

Përkundër kësaj, do të ketë gjithashtu një ndjenjë festimi përreth kësaj loje pasi skuadra e Kosovës – emocionuese, pozitive dhe ambicioze në atë humbje në St Mary’s – mund të matë përparimin e saj kundër njërës prej shpresave kryesore për Euro 2020 para mbështetjes së tyre të zjarrtë .

Anglia do të dëshirojë të përfundojë me fitoren që do të sigurojë që ata janë një farë topi për barazimin e Euro 2020 në 30 nëntor dhe të shmangin një grup të rrezikshëm, me fitoren e së enjtes 7-0 ndaj Malit të Zi në Wembley duke konfirmuar kualifikimin për një turne në të cilin të tre lojërat në grup do të jenë në shtëpi – me gjysmëfinale dhe finale edhe në terrenin e tyre.

Një pikë do të bëjë gjithashtu atë punë të veçantë por Southgate do të dëshirojë t’i japë fund fushatës në stil.

Qëllimi i Southgate ishte të sigurohej vrulli dhe faktori i ndjerë i mirë i krijuar nga befasia e papritur në gjysmëfinalen e Kupës së Botës 2018 nuk ishte e humbur – dhe ata mbërritën këtu në Prishtinë të Shtunën natën me atë mision të kryer.

Nuk ka qenë pa momentet e tij të vështira, siç është ai abuzimi racor në Mal të Zi dhe Bullgari dhe shqetësimi në Parkun e Shën Gjergjit të hënën e kaluar që pa Raheem Sterling të Manchester Cityt të rënë për ndeshjen e Malit të Zi pas konfrontimit të tij me mbrojtësin e Liverpoolit Joe Gomez.

Sterling kthehet këtu edhe pse Gomez qëndroi prapa pasi pësoi një goditje aksidentale në gju në një takim me Kieran Trippier.

Anglia nuk ka patur asnjë problem për shënimin e golave, siç dëshmohet nga rezultati i 33 në shtatë ndeshje, por ishte qasja e guximshme e Kosovës në St Mary’s që edhe një herë ekspozoi defektet mbrojtëse, duke hetuar më tej në humbjen nga Republika Ceke në Pragë muajin tjetër , e cila do t’i shuajë shpresat e tyre verën e ardhshme nëse nuk adresohen.

Trajneri karizmatik i Kosovës, Bernard Challandes nënvizoi ndryshimin në përvojë midis vendeve ndërsa Anglia përgatitej për lojën e tyre të 1000-të – “ne kemi luajtur vetëm 29” – por Southgate do të dëshirojë të ketë mësime të mëtejshme në ndeshjen e tyre të fundit konkurruese para Euro 2020.

Në mungesë të kapitenit të Liverpoolit Jordan Hendersonpër shkak të sëmundjes, a mund të ndërtohet Harry Winks i Tottenham në përshtypjen e tij të mirë? Dhe si do të peshojë përfundimisht Southgate pretendimet përkatëse të Trent Alexander-Arnold dhe Trippier në krahun e djathtë?

Vendi i Harry Maguire në mbrojtjen qendrore duket i siguruar, megjithë momentet e tij të shqetësimit në këtë fushatë, por Southgate do të dëshirojë të monitorojë rehabilitimin në formë dhe palestër të John Stones të Manchester Cityt dhe të zbulojë nëse Tyrone Mings i Aston Villa mund të ndërtojë në përshtypjen e shkëlqyer që ai i bërë në rrethana ekstreme në Bullgari, me një paraqitje të pjekur në fushë, pasi ai ishte një nga lojtarët që i nënshtrohej abuzimit racor.

Southgate madje mund të tundohet të mendojë edhe një herë të eksperimentojë me tre të pasmet, një sistem që ai e përdori aq me efektivitet në Kupën e Botës në Rusi për të përmirësuar Anglinë në zotërim.

Ai e di se ai ka një sulm të fuqishëm dhe tani duhet të hartojë sesi të shërbejë më mirë, duke forcuar edhe atë mbrojtjen e të dyshuarit.

Tani për tani, përparësia e menjëhershme është përfundimi me një lulëzim të dielën në një qytet ku çdo veprim i Anglisë ndiqet me interes intensiv dhe lojtarët e tyre janë ikona sportive.

Kjo do të jetë një natë të cilën e gjithë popullata e Kosovës ka pritur – për më shumë sesa arsye futbolli.