Alisson Becker fiton trofeun “Lev Yachine”

Portieri i Liverpoolit, Alisson becker është shpallur portieri më i mirë i vitit 2019.

Portieri brazilian e ka fituar çmimin “Lev Yachine” i cili jepet për portierin më të mirë të vitit nga “France Football”.

Ky trofe jepet për herë të parë për portier, pasi Yachine ishte portieri i vetëm që ka arritur ta fitoj Topin e Artë, pasi këtë gjë nuk e arritur ta bëj deri më tani askush.

Becker ka arritur ta mposhtë në këtë konkurrencë portierin e Barcelonës, Marc- Andre ter Stegen, dhe Ederson Moares të Manchester Cityt.