​Spanja kampione e re e botës në basketboll

Basketbollistët e Spanjës janë kampionë të rinj të botës, pasi në finale mposhtën Argjentinën me rezultat 95:75 në finalen në Kinë.

Që nga fillimi, spanjollët vendosën ritmin e tyre, duke fituar shpejt një avantazh të lartë, të cilin argjentinasit nuk mund ta fitonin në asnjë moment.

Më efikasi në radhët e fituesit ishte Riki Rubio me 20 pikë, 7 kërcime dhe 3 asistime.

Nga ana tjetër, Gabriel Dek u dallua me 24 pikë tek Argjentina./21Media