Ushtarë austriakë në Kosovë. Foto: Forcat e Armatosura të Austrisë

Veto Turke në NATO Rrezikon Misionin Austriak në KFOR

Turqia është në NATO, duke ofruar më së shumti ushtrime ushtarake pas SHBA-së, ndërsa Austria nuk është. Por Austria bashkëpunon ngushtë me NATO-n dhe ka më shumë se 400 trupa që shërbejnë në Kosovë.

Austria dënoi veton turke, duke e quajtur atë “të papërgjegjshme”.

Turqia është e zemëruar me Austrinë për përpjekjen për të bllokuar përpjekjen e saj për t’u bashkuar me BE-në.

Një burim i mirëinformuar i tha BBC-së se tensionet e rritura midis Turqisë dhe Austrisë para së gjithash kishin bllokuar bashkëpunimin e NATO-s me qeverinë në Vjenë vitin e kaluar. Vetoja ka ndikuar në të gjitha aktivitetet e partneritetit të aleancës perëndimore, e cila përfshinë disa shtete ish-sovjetike.

Një takim i NATO-s është planifikuar të enjten, në selinë e aleancës së 28 vendeve në Bruksel.

Një zyrtar i NATO-s tha se temat kryesore do të ishin lufta kundër terrorizmit dhe ndarja më e drejtë e barrës.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka kritikuar anëtarët e NATO-s të cilët nuk i kalojnë të paktën 2% të GDP-së së tyre për mbrojtje. Përveç SHBA-së dhe Britanisë së Madhe vetëm Polonia, Greqia dhe Estonia aktualisht përmbushin këtë objektiv.

Turqia ‘rrezikon sigurinë’

Në një deklaratë dërguar BBC-së, ministri i mbrojtjes i Austrisë, Hans Peter Doskozil, kritikoi ashpër Turqinë për veton e saj.

“Unë dënoj fuqishëm rrjedhën e veprimit të Turqisë në NATO. Është sjellje e papërgjegjshme kundër Austrisë dhe forcon qëndrimin tim se Turqia është shumë larg nga të qenit pjesë e BE-së”, tha ai.

“Në këtë, Turqia po rrezikon interesat e sigurisë së Europës. Bllokada ka një ndikim afatgjatë në misionet e paqes në Ballkanin Perëndimor”, shtoi ai.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka fajësuar Austrinë për marrëdhëniet e ftohta me BE-në, mes tensioneve mbi emigracionin e paligjshëm nëpërmjet Turqisë dhe goditjen e tij të madhe ndaj kundërshtarëve politikë.

Planet e NATO-s për reforma

Austria është një nga kontribuesit kryesorë në misionin e sigurisë në Kosovë.

Një zyrtar i NATO-s tha se aleanca “nuk i dha fund bashkëpunimit të saj me Austrinë”.

“Ne i vlerësojmë shumë kontributet e saj të vlefshme për sigurinë tonë të përbashkët. Shpresojmë që çështjet bilaterale midis Austrisë dhe Turqisë të zgjidhen sa më shpejt që të jetë e mundur”, i tha ai BBC-së.

NATO planifikon të reformojë aktivitetet e saj të partneritetit, siç është trajnimi dhe de-minimi, në mënyrë që marrëveshjet të nënshkruhen me vendet partnere individualisht dhe jo në baza kolektive.

Zyrtari i NATO-s tha se reforma do të “zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e bllokimit të bashkëpunimit me partnerët [që nuk janë në NATO] në të gjithë bordin”.

Erdogan nuk është zemëruar vetëm në Austrinë. Zemërimi i tij për Gjermaninë ka bërë që Berlini të rishqyrtojë vendosjen e forcave ajrore në bazën ajrore të Incirlik të Turqisë.

Ai u tërbua kur Austria, Gjermania dhe Holanda i penguan ministrat turq të bënin fushatë në tokën e tyre në prag të referendumit të muajit të kaluar, në të cilin ai fitoi ngusht një mandat për zgjerimin e fuqive të reja.

Kancelari austriak, Christian Kern ka folur kundër presidentit Erdogan për spastrimin e nëpunësve publikë të dyshuar për mbështetjen e grushtshtetit të dështuar të korrikut të kaluar. Ai tha se BE-ja duhet të përgjigjet duke ndaluar bisedimet mbi anëtarësimin e Turqisë në BE, raporton BBC.