Udhëtimi i 'Ujqërve' pro- Putinit Nxit Trazira në Bullgari

Qyteti juglindor i Burgasit u zgjua në mes të tensioneve dhe një prani të lartë të policisë të enjten nga klubi i motoçiklistëve “Ujqërit e Natës” – i njohur për lidhjet e tyre të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin – që erdhën si pjesë e turneut të tyre “Bota e Sllavëve 2016” .

Ardhja e motoçiklistët provokoi një përplasje mes dy grupeve – njëri i cili kishte ardhur për të protestuar kundër pranisë së tyre në qytet dhe një tjetër, i përbërë nga nacionalistët pro-rusë, të cilët dyshohet se sulmuan protestuesit me shkopinj elektrikë shoku.

Policia në Burgas të enjten tha se anëtarët e të dyja grupeve ishin marrë në stacionin policor për të dhënë deklarata. Asnjë motoçiklist rus nuk ka marrë pjesë në këtë incident, tha policia.

Lajmi në lidhje me turneun e “ujqërve”, të cilët do të kalojnë nëpër 12 vende të Evropës Lindore në rrugëtimin e tyre në qytetin sllovak të Nitra, ka nxitur reagime të ndryshme në Bullgari, disa nga frika se ky është një provokim pas të cilit qëndron Kremlini.

Grupi fitoi famë pas pjesëmarrjes në aneksimin e rajonit ukrainas të Krimesë nga Rusia, duke patrulluar në rrugët e qytetit të Krimesë e Sevastopolit. Disa anëtarë të bandës u janë bashkuar edhe grupeve militante pro-ruse në lindje të Ukrainës.

Disa prej dhjetëra protestuesve të cilët u përpoqën për të bllokuar mbërritjen e “ujqërve” pranë një pompe derivatesh në buzë të Burgasit ishin me origjinë ukrainase. Ata janë organizuar në rrjetet sociale, duke pretenduar se “2016 nuk është 1944”.

Rreth orës 8:30, megjithatë, një grup prej rreth 15 personash  të uniformuar ushtarake kanë mbërritur në vendngjarje nga Ushtarake Bashkimit “Vasil Levski” – një organizatë ultra-nacionaliste, e cila fitoi një reputacion të fundit për organizimin e patrullave Vigilante anti-emigrantë në kufirin bullgar me Turqinë.

Sipas protestuesve anti-rusë, nacionalistët sulmuan të parët.

“Ne nuk i provokuam ata, ata erdhën dhe na sulmuan. Ata na kanë goditur me shkopinj shoku elektrik dhe i grisen bluzat tona, ” tha Ivo Doshev, njëri nga pjesëmarrësit në protestë.

Vladimir Roussev, zëdhënës i Bashkimit Ushtarak “Vasil Levski”, tha për BIRN se protesta ishte një “provokim i organizuar mirë i Ukrainës”.

Ai mohoi se anëtarët e grupit të tij ishin të armatosur dhe tha se qëllimi i tyre ishte që të shoqërojnë motoçiklistët ruse në Mt Shipka, ku ata kishin planifikuar ta përkujtojnë një betejë historike mes Rusisë dhe Perandorisë Osmane në shekullin e 19.

Ndërkohë, “ujqërit”, të cilët janë të lidhur ngushtë me Kishën Ortodokse Ruse, arritën në Burgas dhe morën pjesë në një liturgji në një kishë lokale.

Ata iu bashkuan një grupi të motoçiklistëve bullgarë dhe vazhduan rrugën në Shipka.

Sipas planeve të tyre, motoçiklistët do të jenë në kryeqytetin bullgar, Sofje, më 1 korrik, ku do të vizitojnë Katedralen Nevski e Alexander, e emëruar sipas një princ rus dhe që përkujton ushtarët rusë që vdiqën duke çliruar Bullgarinë në fund të shekullit 19 . Një protestë kundër “ujqërve” është duke u organizuar në Sofje.

Motoristët e Putinit Fillojnë ‘Udhëtimin Sllav’ në Ballkan