Foto: BBC

BBC: Si ndodhi përplasja e avionit i cili la të vdekur 157 persona?

Avioni i “Ethopian Airlines” i cili u rrëzua sot në ora 08:44, mori jetën e 157 personave, kështu duke mos lënë asnjë të mbijetuar.

Aeroplani besohet se ishte duke fluturuar nga Addis Abeba në Nairobi në Kenia.

Por si ndodhi ngjarja?

BBC thotë se arsyet e rrëzimit të tij ende nuk janë të qarta, por sidoqoftë piloti kishte raportuar për disa vështirësi gjatë ngasjes dhe kishte kërkuar që të kthehet në Addis Ababa.

“”Në këtë fazë, ne nuk mund të përjashtojmë asgjë. Ne gjithashtu nuk mund ta atribuojmë çështjen për asgjë, sepse ne duhet të pajtohemi me rregulloren ndërkombëtare deri në zbardhjen e hetimeve”, u ka thënë gazetarëve pronari i kompanisë “Ethiopian Airlines”, Tewolde Gebremariam në Bole International Airport në Addis Abeba.

Foto: BBC.co.uk

Shikueshmëria është thënë të jetë e mirë, por monitoruesi i trafikut ajror, Flightradar24 raportoi se “shpejtësia vertikale e avionit ishte e paqëndrueshme pas ngritjes”.

Një dëshmitar okular në vendngjarje i tha BBC se avioni kishte shpërthim të fuqishëm derisa ra në tokë.

“Shpërthimi dhe zjarri ishin aq të forta sa nuk mund ta afroheshim. Çdo gjë është e djegur”, tha ai.

Fjala e parë e rrëzimit erdhi kur kryeministri Abiy Ahmed shprehu “ngushëllimet e tij më të thella” në Twitter.

Ndërsa, në një deklaratë të mëparshme, kompania ajrore tha se operacionet e kërkim-shpëtimit ishin në proces pranë zonës së rrëzimit rreth qytetit të Bishoftu, që është 60 km në juglindje të kryeqytetit.

Foto: bbc.co.uk

Kush janë viktimat?

Pronari i kompanisë ajrore, Gebremariam tha në konferencën për shtyp se udhëtarët ishin nga 30 vende të ndryshme të botës.

Ai tha se aty ishin të përfshirë 32 kenianë, 18 kanadezë, nëntë etiopianë, tetë italianë, tetë kinezë, tetë amerikanë, shtatë britanikë, shtatë shtetas francezë, gjashtë egjiptianë, pesë shtetas holandezë, katër indianë dhe katër persona nga Sllovakia.

Po ashtu edhe tre austriak, tre suedezë, tre rusë, dy marokene, dy spanjollë, dy polakë dhe dy izraelitë.

Aty po ashtu ishte edhe një pasagjer nga Belgjika, Indonezia, Somalia, Norvegjia, Serbia, Togo, Mozambiku, Ruanda, Sudani, Uganda dhe Jemeni.

Foto: bbc.co.uk

Sipas tij, katër pasagjerë mbanin pasaporta të Kombeve të Bashkuara dhe se ata mund të kishin planifikiuar të shkonin në një sesion të Asamblesë së OKB-së për Mjedisin, e cila fillon të hënën në Nairobi.

Çfarë dihet për avionin?

Aeroplani 737 Max-8 është relativisht i ri në qiell, duke u nisur për herë të parë në vitin 2016. Ajo u shtua në flotën e linjave ajrore të Etiopisë në korrik të vitit të kaluar.

Boeing tha se ishte “thellësisht i pikëlluar” nga rrëzimi dhe ofroi të dërgonte një ekip për të ofruar ndihmë teknike.

Një tjetër aeroplan i të njëjtit model u përfshi në një aksident pesë muaj më parë, kur një fluturim Lion Air u rrëzua në det pranë Indonezisë me gati 190 vetë në bord.

Foto: bbc.co.uk

Hetuesit thonë se pilotët e atij avioni u dukën të luftojnë me një sistem të automatizuar të projektuar.

Nuk ka asnjë sugjerim se avioni i Airlines Ethiopian pësoi një gjë të tillë këtë të dielë.

Po në lidhje me regjistrin e sigurimit të linjave ajrore?

Airlines Ethiopian fluturon në shumë destinacione në Afrikë, duke e bërë atë një transportues popullor në një kontinent ku shumë linja ajrore fluturojnë vetëm nga vendi i tyre në destinacionet jashtë Afrikës.

Ai ka një reputacion të mirë për sigurinë, edhe pse në vitin 2010 një nga aeroplanët e kompanisë u rrëzua në Detin Mesdhe pak pas largimit nga Bejruti.

Foto: bbc.co.uk

Incidenti vrau 90 vetë në bord.

Ngjarja më e rëndë e linjes ajrore, para kësaj të se dieles ishte në vitin 1996 nga Addis Abeba në Nairobi.

www.kallxo.com